Malownicze pejzaże Dębowca, dwór, kościoły, zabudowania gospodarcze, czy stara remiza strażacka, choć nie tylko stały się inspiracją dla ludzi sztuk i nauki do zorganizowania niezwykłego pleneru artystycznego, ale także do powstania niecodziennej publikacji. Efekty ich pracy można było podziwiać podczas wernisażu, który odbył się w środę w murach Muzeum Śląska Cieszyńskiego. 

Dębowiec - Małe centrum świata Śląska Cieszyńskiego, to tytuł poplenerowej wystawy, a także nowej książki opracowanej przez Interdyscyplinarny Zespół Badawczy „Reflektory”, który współtworzą historycy sztuki oraz architekci z Instytutu Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej. Publikację udało się wydać dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Cieszynie, a także prywatnych darczyńców. Wernisaż, który odbył się w Sali Rzymskiej był okazją do poznania bliżej autorów, a także poznania zamysłu.

Dzięki ich współpracy piękna, ciekawa historycznie, a czasem zapomniana architektura naszej bliskiej okolicy została na nowo odkryta. Nierzadko zapomniane budowle, obok których niewzruszenie przejeżdżamy, nie tylko stanowią cenną wartość kulturową i historyczną, ale także wpisuje się w dziedzictwo architektury Śląska Cieszyńskiego.

Idea właściwie z początku nie była ideą, a raczej niewinnym pomysłem, że może my jako środowisko architektów i studentów spróbujemy razem, kontynuując dobrą tradycję rysunku odręcznego, coś razem zrobić. Szybko zaczęliśmy odkrywać walory architektoniczne, przestrzenne oraz historyczne i z tego towarzysko-rysunkowego narodziła się praca badawcza. Ta myśl naukowa towarzyszyła nam cały czas w pracy artystycznej - wyjaśniała dr hab. inż. arch. Magdalena Żmudzińska-Nowak.

Foto i tekst Krzysztof Telma

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter