„Sztuka dziś – to ogrom stylistyk i strategii: od działań warsztatowych i formalnych, po grę znaczeń  i emocje, od logicznych dociekań, po fantastykę i baśń. Od koncepcji po materialne obiekty, od prostoty po wieloznaczne przesłania, od prywatności, po działania społeczne i polityczne, od żartu i beztroskiej zabawy, po powagę i dramatyczne postawy” – opisuje wystawę swoich prac Piotr Czadankiewicz.

Przedstawiając ją, dalej wyjaśnia: „Mieści się tu też szukanie odpowiedzi na najważniejsze ludzkie pytania, co jednak przychodzi nam z największym trudem i uświadamia ograniczenia naszej ludzkiej kondycji. Co najwyżej potrafimy tworzyć symbole i próbować stawiać ważkie pytania, nie zaś dawać odpowiedzi. Z takich poszukiwań, ze świadomości swoich ograniczeń, wywodzi się niniejsza wystawa. Pokazuje ona prace z kilku cykli, powstałych w różnych okresach czasu, tj. Szkice do Hioba, Genesis, Przypowieść o miłosiernym Ojcu. Łączy je prostota środków i posługiwanie się obrazowaniem, figuratywną konwencją. Prezentuje: rysunek, grafikę, plakat”.


Wernisaż wystawy Piotra Czadankiewicza zatytułowanej „Kilka myśli niedokończonych” odbył się w Galerii PPP, przy Rynku 27, w Bielsku-Białej, 8 listopada br., i zgromadził wielu miłośników sztuki. Jej otwarcia dokonał Mirosław Mikuszewski – prezes Związku Polskich Artystów Plastyków Oddział Bielsko-Biała.

Co wiemy o autorze wystawy?

Piotr Czadankiewicz studia ukończył w ASP w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach. Prowadzi Galerię Środowisk Twórczych w Bielsku-Białej przy BCK. Był kuratorem licznych ogólnopolskich wystaw oraz konkursów plastycznych. Organizował Ogólnopolskie Spotkania Twórców w Kalwarii Zebrzydowskiej, będące miejscem spotkań wybitnych polskich artystów wizualnych. Uczestniczył w ponad stu wystawach zbiorowych i indywidualnych.

Realizuje cykle problemowe skupiające się na niepewności ludzkiego bytu oraz szukaniu źródeł sensu egzystencji. Podejmuje różne rodzaje wypowiedzi: rysunek, grafikę, instalację oraz autorskie projekty i działania.

O czym rozważali goście obecni na wernisażu?

„Autor, jako eksperymentator, największe wrażenie u mnie wywołuje wystawionymi tutaj plakatami”, stwierdza Joachim Rudzki – obecny na otwarciu wystawy i wyjaśnia – „Ponieważ niosą pewną istotną treść, wskazują także na wartości. Mogliśmy już je wcześniej oglądać, ale i tak, za każdym razem, mnie fascynują. Inne obrazy to coś niekreślonego, początki myślenia o ludzkim losie, najczęściej bez odpowiedzi. Niektóre prace nawet mnie całkowicie zaskoczyły, nie znałem ich wcześniej –  to pewne postacie i elementy wojskowe. Są tu również grafiki odwzorowujące drapieżne, nieprzyjazne stosunki międzyludzkie. Pewna część prac ukazuje bardzo wyraziście nieskończoność naszego wszechświata, w którym gdzieś istniejemy. Widz może sam usytuować się w tej przestrzeni. Te wszechświaty są dla mnie ciekawą kolorystycznie i graficznie konstrukcją, przyciągają uwagę i mocno zastanawiają swoim bezmiarem. Wystawione prace prezentują się ciekawie, są intrygujące,  a co najważniejsze pobudzają do zastanawiania się nad stanem i celem naszej egzystencji. Warto przy nich z uwagą przystanąć”. 

Wystawa w Galerii PPP będzie czynna do 29 listopada br.

Więcej zdjęć z wernisażu wystawy można zobaczyć TUTAJ

Tekst i fotografie: Urszula i Andrzej Omylińscy     




























                                                                                                                                        

                                                                                                                       

 

                                                             

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter