Na stronie parafii Kościoła Jezusowego można zobaczyć zdjęcia z poszczególnych etapów prac remontowych największej ewangelickiej świątyni w Polsce. W Kościele Jezusowym, cały czas trwają prace, mające na celu odnowienie świątyni, która z powodu swoich lat wymagała gruntownego remontu.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj GALERIA ZDJĘĆ KOŚCIÓŁ JEZUSOWY

Remont rozpoczął się końcem lata w 2018 roku. Zaczęło się od przyznania dotacji na remont, potem ruszyły pierwsze prace. Jak informował wtedy ksiądz Janusz Sikora, proboszcz parafii - Prace trwać będą 4 lata i obejmować będą zarówna zewnętrzną jak i wewnętrzną część kościoła.

Kwestia przeprowadzenia remontu została podjęta z tego względu, iż po kilkudziesięciu latach na nowo zaczęły pojawiać się pęknięcia w kościele. Wskutek przeprowadzonych ekspertyz, okazało się, że jest to spowodowane usadowieniem zbyt płytkich fundamentów w kościele, oraz ich fatalnym stanem.

W tym wypadku, konieczne było aby prace zostały podjęte szybko po to aby świątynię ustabilizować i zapobiec dalszej degradacji. Na ten cel parafia otrzymała ponad 17,5 miliona złotych dotacji z Unii Europejskiej. Całkowity koszt remontu wyniesie blisko 21 milionów złotych, a sam remont ma potrwać 4 lata.

Warto dodać, że budowa największej świątyni ewangelickiej w Polsce trwała około dwudziestu lat. Kościół został wybudowany w 1722 roku, według projektu opawskiego architekta Jana Jerzego Hausrucknera. Ponad 25 lat później dobudowano charakterystyczną 75-metrową wieżę. W kościele znajduje się rokokowy ołtarz autorstwa Józefa Pracknera, pośród którego stoją figury czterech ewangelistów.

Kościół posiada także ambonę z rzeźbą Zmartwychwstałego Chrystusa oraz późnobarokowy prospekt organowy. W kościele mieści się także Muzeum Protestantyzmu. Obecnie do parafii należy blisko 7 tysięcy wiernych. Do parafii ewangelickiej należy również 8 kościołów i kaplic filialnych w Bażanowicach, Gumnach, Hażlachu, Krasnej, Marklowicach, Ogrodzonej, Puńcowie i Zamarskach. Znany ze swojej ogromnej powierzchni, kościół jest dziś także wykorzystywany do organizowania m.in. koncertów kolędowych.

W 2017 roku Kościół Jezusowy w Cieszynie dzięki głosom internautów został liderem w głosowaniu na Znak Dziedzictwa Europejskiego. Mieszkańcy Ziemi Cieszyńskiej z powodzeniem oddali na Kościół Jezusowy aż 40 procent głosów. To wystarczyło, żeby cieszyńska świątynia zdobyła pierwsze miejsce - a tym samym, pozostała już o krok od wyróżnienia, które odgrywa szczególną rolę w kształtowaniu historii i kultury Europy. Ostatecznie, po finalnej ocenie komisji wyróżnienia nie udało się jednak uzyskać.

Tekst i foto: P.Staroń






Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter