Biblioteka to nie tylko budynek, w którym odbieramy książki. To miejsce, które inspiruje, uczy i wspiera, odgrywając ważną rolę w społeczności lokalnej. Jest to możliwe tylko dzięki pasji i zaangażowaniu osób w niej pracujących.

Najlepsze bibliotekarki co roku, podczas ogólnopolskiego wydarzenia, jakim jest Kongres Bibliotek Publicznych organizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego nominowane są do prestiżowej Nagrody im. Olgi Rok.

W tym roku, podczas Kongresu Bibliotek, który odbył się w dniach 26-27 listopada w Fabryce Sztuki w Łodzi wyróżnienie w Konkursie Olgi Rok zdobyła Ilona Majewska, pełniąca funkcję specjalistki ds. edukacji medialnej w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie. W Bibliotece prowadzi Pracownię Multimedialną pracując z wykorzystaniem digital storytellingu, filmu animowanego, prowadzi zajęcia dla młodzieży o wyzwaniach związanych z nowymi mediami (fake newsy, mowa nienawiści, komunikacja), a także zajęcia dla seniorek i seniorów. Lubi łączyć atrakcyjne formy pracy z ważnymi tematami społecznymi. Zachęca dzieci do odkrywania nieoczywistych historii i opowiadania ich za pomocą filmów. Tak powstał „Krokodyl w Cieszynie“, „Filmowa Kronika Kobiet“. Wspólnie z Teatrem w Czeskim Cieszynie prowadzi warsztaty dziennikarskie dla młodzieży. Interesuje się reportażem.

Kapituła Konkursu wzięła pod uwagę, w jakim stopniu doświadczenia Ilony Majewskiej są inspiracją dla innych kobiet, czego mogą nauczyć się od niej inne biblioteki, szczególnie w zakresie pozyskiwania nowych użytkowników i zaangażowania w życie lokalnej społeczności oraz potencjał kandydatki, jako liderki zmian w swoim środowisku.

mat/pras


Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter