Jolanta Dygoś - jedna z inicjatorek Przeglądu Filmowego Kino na Granicy, rzeźbiarz ludowy Jan Bojko, dziennikarz Andrzej Niedoba oraz Amatorski Klub Filmowy „Klaps” z Chybia, to tegoroczni laureaci nagrody im. ks. Leopolda Jana Szersznika. Zaszczytne wyróżnienie przyznawane przez władze Powiatu Cieszyńskiego w dziedzinie kultury, nadano w kategorii twórczości artystycznej, upowszechniania kultury oraz ochrony dziedzictwa kulturowego. 

W środę w Sali Rzymskiej Muzeum Śląska Cieszyńskiego odbyła się uroczystość uhonorowania tegorocznych laureatów. Statuetki zaprojektowane przez lokalną rzeźbiarkę Urszulę Górnicką-Hermę, wyróżnieni przyjęli z rąk Starosty Cieszyńskiego Mieczysława Szczurka oraz Wicestarosty Janiny Żagan. Wydarzenie uświetnił występ artystyczny zespołu Trio Dariusza Górnioka z wokalistką Kają Karapliols. 

Ks. Leopold Szersznik był osobą niezwykłą, jego zaangażowanie i wkład w rozwój naszej małej ojczyzny był bezcenny. Wybitne osiągnięcia i dbałość o rozwój na wielu płaszczyznach czynią go bez wątpienia na przełomie ostatnich wieków jednym z największych Cieszyniaków, który przyczynił się do pomnożenia dorobku kultury Śląska Cieszyńskiego. Dlatego przyznawane od 2002 roku najwyższe wyróżnienie samorządu powiatowego w dziedzinie kultury nosi nazwę od 2008 roku ks. Leopolda Szersznika. Co roku władze Powiatu Cieszyńskiego przyznają nagrodę wybitnym postaciom kultury.

Foto i tekst Krzysztof TelmaPodziel się artykułem:
FaceBook  Twitter