Adwent zakończy się 24 grudnia w Wigilię Bożego Narodzenia. Czas Adwentu to dwa ważne okresy - od pierwszej niedzieli Adwentu do 16 grudnia - to czas oczekiwania na powtórne przyjście Chrystusa, z kolei okres od 16 grudnia jest już bezpośrednim czasem przygotowań do Świąt Narodzenia Pańskiego. W trzecią niedzielę Adwentu kapłani będą odprawiać nabożeństwa w różowych szatach - zaś teksty liturgiczne będą wypełnione radością wyczekiwania na nadejście świąt.

W naszych świątyniach znów pojawią się wieńce adwentowe, które będą zapalane w każdą kolejną niedzielę Adwentu. Wieniec adwentowy zazwyczaj składka się z gałązek choinki, na których umieszcza się 4 świece, symbolizujące 4 niedziele Adwentu. Świece oznaczają - pokój, wiarę, miłość oraz nadzieję. To jedna z nieodłącznych tradycyjni, symbolizująca oczekiwanie na przyjście Pana. Poszczególne elementy wieńca mają swoją symbolikę. Gałązki oznaczają życie i nadzieję, świece - światło. Natomiast sama forma wieńca, który jest w kształcie kręgu - powracający cykl życia.

W tradycji znajduje się także świeca adwentowa - symbol chrześcijanina, która podobnie jak poszczególne elementy wieńca posiada swoją symbolikę. Płomień symbolizuje - światło Ducha Świętego, knot - duszę, wosk - ciało. Świeca roratnia jest dodatkową świecą, którą zapalamy podczas Rorat.

W okresie Adwentu możemy także spotkać lampiony adwentowe. Wewnątrz lampionu wierni - zazwyczaj dzieci, umieszczają świece lub małe żaróweczki symbolizujące światło. Lampiony często przynoszą dzieci na mszę roratnią, podczas której w trakcie części pierwszej Mszy św. w kościele panuje symboliczna ciemność.

Msza św. roratnia jest charakterystyczną liturgią odprawianą każdego dnia Adwentu oprócz niedziel. Sprawowana jest zazwyczaj rano i uczestniczą w niej dzieci, które przynoszą ze sobą specjalne, zdobione lampiony. Wiadomo, że początki Adwentu sięgają IV wieku.

Tegoroczny okres Adwentu to doskonały czas, aby w ciszy, zadumie i spokoju, przemyśleć wszystkie dotychczasowe sprawy, zatrzymać się w biegu codziennych np. przez udział w roratach czy w rekolekcjach, których w tym okresie na pewno w naszych parafiach nie zabraknie.

Tekst i foto: P.Staroń
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter