Wszystko to w ramach Akcji krwiodawstwa, która odbędzie się w ramach 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Jak mówi Tomasz Piwocha z cieszyńskiego oddziału PCK - Szpik to dar ratujący zdrowie, a w pewnych przypadkach nawet i życie wielu ludzi. Naszej pomocy między innymi potrzebuje mieszkaniec miasta Bielsko- Biała. Lekarze walczą o Jego zdrowie, My zaś o nowy zdrowy szpik - i dodaje, że każdy kto jest zdrowy i ma chęć niesienia pomocy może przyjść na cieszyńskich Rynek gdzie w godzinach od 11:00 do 15:00 będzie można oddać krew i zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku.

Warto dodać, że sporo mieszkańców naszego regionu czeka nie tylko na krew, ale także na przeszczep szpiku. Im więcej nas zarejestruje się jako potencjalny dawca - tym większa szansa na to, że w przyszłości uratujemy komuś życie. To bardzo ważne i warto ludzi uświadamiać w tej kwestii.

To, ilu nas będzie, zależy tylko od nas samych. Dlatego gorąco zachęcamy aby w ten dzień przyjść na rynek, oddać krew i zarejestrować się do banku potencjalnych dawców.

Krew jest niezbędna do życia, a każdego dnia potrzeba setki litrów krwi, aby komuś pomóc wrócić do zdrowia lub uratować życie. Niestety krwi nie możemy wyprodukować, ale możemy się nią podzielić. Podczas pobierania krwi personel medyczny pobiera od nas 450ml tego cennego dla życia płynu.

Warto dodać, że już pół litra przetoczonej krwi może uratować życie nawet trzem osobom! Gorąco zachęcamy do oddawania krwi jednak należy pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na oddanie krwi musimy spełnić  kilka podstawowych warunków:

- dobry stan zdrowia
- wieku 18 - 65 lat
- waga co najmniej 50 kg
- konieczny dokument tożsamości ze zdjęciem (dowód osobisty, prawo jazdy, paszport)

Bądźcie z nami podczas 28. Finału WOŚP!

P.Staroń
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter