Już po raz dziewiąty w dniu 6 stycznia br. ulicami Bielska-Białej przeszedł Orszak Trzech Króli pod tegorocznym hasłem „Cuda, cuda ogłaszają”. Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą w bielskim kościele Opatrzności Bożej pod przewodnictwem ks. biskupa Romana Pindla wraz z nim przy ołtarzu modlili się księża: Marcin Sandok – wikariusz parafii oraz Piotr Góra- sekretarz ks. biskupa Romana.

W wygłoszonym słowie Bożym ks. biskup Roman odniósł się do hasła tegorocznego Orszaku Trzech Króli- „Cuda, cuda ogłaszają”, by ogłaszać cuda, jakich doświadczamy w naszym życiu: cuda naszych rodzin i małżeństw oraz cud poczętego i rodzącego się życia.

Dziękujemy za cud papieża Polaka Jana Pawła Wielkiego, w roku 100. rocznicy jego urodzin, dziękujemy za cud śmierci św. Jana Sarkandra” – zaznaczył, nawiązując do trwającego w diecezji roku poświęconego temu męczennikowi z okazji 400 – lecia jego śmierci. „Przeżywajmy naszą wiarę i budujmy się wzajemnie jej świadectwem. Oddawajmy cześć Bogu w czasie tego marszu. Odwołujmy się do tego, co jest przesłaniem Ewangelii, a co staramy się w jakiś sposób ucieleśnić w postaci radości, śpiewów kolęd, ale także modlitwy”, wezwał, by ewangelijne opisy „stanowiły zachętę do prawdziwego orędzia na miarę naszej wiary do wszystkich ludzi, także tych, którzy nawet przypadkowo postanowili wziąć udział w wydarzeniu”. Ksiądz biskup Roman życzył bielszczanom, by mieli „chętne serca, by ogłaszać cuda – od Pana Boga i dobrych ludzi”.

Podczas uroczystej Eucharystii Objawienia Pańskiego modlono się również za ks. biskupa Romana z okazji przypadającej 6 stycznia br. szóstej rocznicy objęcia pasterzowania naszej diecezji bielsko-żywieckiej. Po uroczystej Eucharystii na bielskim placu Ratuszowym rozpoczęło się formowanie orszaku, a przed jego wyruszeniem, była wspólna modlitwa „Anioł Pański” zainicjowana przez ks. biskupa Romana i odczytanie fragmentu Ewangelii przez ks. Andrzeja Mojżeszko- proboszcza bialskiej parafii pw. Opatrzności Bożej. Odegrano także parateatralną scenę „Olśnienie mędrców”.

Po zaprezentowaniu scenki "Olśnienie Mędrców", monarchowie wsiedli na ciężarówkę, gdzie przygotowano dla nich wygodną kanapę, a  na wozie towarzyszyli im uzbrojeni wojowie. Na czele orszaku pojawiła się gwiazda betlejemska, następnie podążała grupa doboszy i perkusistów. Za truckiem szedł kilku tysięczny pochód z koronami na głowach w kolorach trzech dworów królewskich wyśpiewywali kolędy z dołączonego śpiewnika. 

Po drodze młodzież bielskich szkół odgrywała sceny z jasełek – z królem Herodem oraz aniołami i diabłami. Na bielskim Rynku na gdzie na przygotowanej scenie czekali na nich Święta Rodzina - w tej roli rodzice: Elżbieta i Jakub Budzich ze swoimi dziećmi: czteromiesięcznym Bartusiem, który wcielił się w rolę Jezusa, oraz sześcioletnią Hanią i czteroletnią Marysią - orszakowymi aniołkami, a także zespół "Kamień na kamieniu" z parafii św. Małgorzaty w Kamienicy, który ponownie poprowadził bielskie kolędowanie. Przybyli na Rynek monarchowie oddali symboliczny pokłon Dzieciątku i ofiarowali przyniesione dary: mirrę, kadzidło i złoto.

Do uczestników zwrócili się honorowi patroni Orszaku Trzech Króli – ks. biskup Roman Pindel i prezydent miasta Bielska- Białej Jarosław Klimaszewski.

Podkreślając rodzinność orszaku, ks. biskup  Roman przypomniał słowa papieża Franciszka wypowiedziane z okna papieskiego w Krakowie podczas Światowych Dni Młodzieży, przywołujące trzy słowa, które mogą uratować każde małżeństwo, każdą rodzinę: proszę, dziękuję, przepraszam. Do tego bym dołączył to, co jest hasłem tegorocznego orszaku: "Cuda, cuda ogłaszają" - mówił ks. biskup Roman - żebyśmy te cuda naprawdę widzieli - te od Boga, które zdarzają się w naszym życiu, i te, które przynoszą nam dobrzy ludzie spotykani codziennie. I żebyśmy mieli oczy otwarte, żeby te cuda widzieć i serce chętne, żeby te cuda ogłaszać. I te od Pana Boga, i te od dobrych ludzi.

Po słowach ks. biskupa Romana wszyscy odśpiewali "Sto lat" dla pasterza diecezji bielsko- żywieckiej w związku z szóstą rocznicą jego święceń biskupich.

Do życzeń dołączył także prezydent miasta Bielska Białej Jarosław Klimaszewski. A podkreślając rekord frekwencyjny tegorocznego orszaku i jego rodzinność, dodał także: - Cieszę się, że kolejny raz w tak optymistycznym pochodzie wkraczamy w nowy rok. Cieszy mnie, że bielszczanie dobrze sobie życzą, że chcą się razem modlić i bawić. 

W tegoroczną rolę trzech króli wcielili się Aleksander Trojak, Grzegorz Żywczak oraz Tomasz Lorek. Na zakończenie tegorocznego Orszaku Trzech Króli, rozdano również nagrody: za wykonanie najpiękniejszych szopek bożonarodzeniowych oraz w diecezjalnym konkursie po pielgrzymce do Koszyc, w związku z Rokiem św. Melchiora Grodzieckiego . W tym konkursie przyznano po jednej nagrodzie w trzech kategoriach. Najlepsze zdjęcie zrobiła Joanna Gruba, najlepszy film - Mariusz Jaszczurowski, a najpiękniejszy wiersz napisała Mariola Folwarczny – nagrody laureatom  wręczył ks. Sebastian Rudzki.

Tegoroczny Orszak Trzech Króli w Bielsku-Białej przerósł moje oczekiwania, takich tłumów jaki był w tym roku nie widziałem od  bardzo lat. Bielszczanie i goście swoją obecnością na tym orszaku, zamanifestowali swoją wiarę i przynależność do Kościoła.

Wielkie brawa należą się organizatorom tegorocznego Orszaku Trzech Króli z Martą Mszycą, prezesem "Światła" na czele  i  jej współpracowników, chodź na przyszłość wolę jednak by Trzej Królowie jechali bryczką niż tak wielkim truckiem.

Tekst i foto: Marian Szpak
 

 

 

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter