To będzie rok wielu artystycznych doznań i okazji do spotkań z zespołem. W niedziele w murach Kościoła Jezusowego odbył się koncert inaugurujący jubileuszowe obchody. Przed licznie zgromadzoną publicznością w repertuarze tradycyjnych kolęd i pastorałek wystąpił Chór Jubileuszowy wraz z kapelą ludową. 

Niedzielny koncert to przedsmak tego, co czeka nas w rozpoczętym roku. Przed nami kolejny koncert kolęd, kwietniowe Dziecięce Spotkania z Folklorem, a także majówka. Ważnym wydarzeniem będą czerwcowe koncerty jubileuszowe, które odbędą się na deskach Teatru im. A. Mickiewicza w Cieszynie. 

- Z inicjatywy Danuty Juraszek-Baranowskiej kilka par spotkało się, by potańczyć. Pewnie wówczas byli nieświadomi reperkusji dziejowej tego zdarzenia. Efektem tego jest dzisiejsze spotkanie po 70 latach. Potem ruszyło to szybko i rozwijało się dynamicznie. Przez zespół przewinęły się setki tancerzy, śpiewaków i muzyków. Z zespołem współpracowała cała plejada instruktorów, choreografów i kapelmistrzów na czele z naszą patronką Janiną Marcinkową oraz Władysławem Rakowskim, specjalnie wymieniam tylko te dwa nazwiska, ponieważ ta para wytyczyła kierunek artystyczny naszego zespołu, który trwa do dziś - przypomniał kierownik muzyczny Piotr Gruchel.

Zanim jednak publiczność przeniosła się w świat artystycznych doznań, gratulacje i życzenia popłynęły z ust ks. Marcina Brzóski, proboszcza parafii ewangelickiej w Cieszynie, Mieczysława Szczurka Starosty Cieszyńskiego oraz Burmistrz Miasta Cieszyna Gabrieli Staszkiewicz.

- To co warte podkreślenia, to nie tylko 70 lat zespołu, ale również w tym roku będziemy obchodzić 100 lecie urodzin Janiny Marcinkowej i pomyślałam jadąc tutaj, że może jest to dobry czas żebyśmy Panią Janinę Marcinkową uhonorowali tytułem Honorowego Obywatela Miasta Cieszyna - mówiła burmistrz.

Foto i tekst Krzysztof TelmaPodziel się artykułem:
FaceBook  Twitter