Jesień zawitała w pełni, a wraz z nią Pola Nadziei, bez których dzisiaj trudno sobie wyobrazić działań Hospicjum Łukasza Ewangelisty w Cieszynie. Koncerty, spotkania w szkołach i przedszkolach, konkursy, pogadanki i oczywiście sadzenie w ramach kampanii żonkili – symbolu nadziei… to tylko część idei hospicyjnej.

Pola Nadziei to – inicjatywa zapoczątkowana w 2002 roku przez Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie, które ogłosiło program akcji, do którego przystąpiło siedem hospicjów. Systematycznie, Pola Nadziei niczym kwiaty rozrosły się na kolejne placówki, by w roku 2011 dopisać do ogólnopolskiej kampanii hospicyjnej również Cieszyn.

W Cieszynie, jak każdego roku -  Pola Nadziei rozpoczynają się sadzeniem żonkili. Akcja „zaraża” swoim entuzjazmem dzieci, młodzież a także dorosłych mieszkańców – niosąc przesłanie, mówiące o nadziei dla ludzi terminalnie chorych… mówiące godnym umieraniu, zapewnieniu należytej opieki i towarzyszeniu choremu do końca…
To dzięki cieszyńskiemu Hospicjum rabaty wokół nas zakwitają żonkilami, ciesząc nie tylko nasze oczy, ale i przypominając nieustannie o nadziei i o tym, że nawet w tych najtrudniejszych momentach naszego życia, są ludzie, którzy otwierają przed nami dobre jutro… bo pozbawione samotności… bo troskliwe… godne.

- Wolontariusze Hospicjum towarzyszą przede wszystkim chorym terminalnie i to oni są w centrum działań wolontariuszy, ale posługa wolontariusza Hospicjum wykracza często poza osobę chorego i obejmuje także jego najbliższych. Im także nierzadko potrzebna jest pomoc w przejściu przez bardzo trudny czas choroby i umierania bliskiej osoby. Jednak pomoc nie kończy się wraz ze śmiercią podopiecznego. Hospicjum oferuje wsparcie także w okresie żałoby. Szczególną troską otaczamy dzieci osierocone przez naszych pacjentów. W każdej inicjatywie staramy się, by nasza pomoc była odpowiedzią na rzeczywiste potrzeby i pragnienia naszych podopiecznych. W ramach działań, skierowanych do dzieci osieroconych, organizujemy różne rodzaje wsparcia. Poprzez konkretną pomoc materialną (np. wyprawki szkolne) czy oferowanie ciekawych form spędzania wolnego czasu (np. wyjazdy, wycieczki, warsztaty) chcemy ułatwić naszym dzieciakom codzienne życie i umożliwić przeżycie chwil, pełnych radości – czytamy na stronie cieszyńskiego Hospicjum.

I rzeczywiście, trudno zliczyć wszystkie inicjatywy skierowane na pomoc podopiecznym Hospicjum i ich rodzinom. Paczki na Boże Narodzenie, wycieczki do zoo... z okazji mikołajek czy Dnia Dziecka, wyprawki do szkoły, bale, warsztaty kulinarne, koncerty, konferencje, kuligi, spotkania, zajęcia z logopedą… wyliczać można długo.

Przed nami kolejna piękna chwila, która zapoczątkuje w sposób oficjalny Kampanię Ogólnopolskich Pól Nadziei i przypomni po raz kolejny o działalności hospicyjnej. – Już w najbliższy piątek (11 listopada) o godz. 16.00 w kaplicy Sióstr Boromeuszek zabrzmi żeński zespół kameralny "VOCALIS" z repertuarem tradycyjnych pieśni religijnych - wyjaśnia Pani Dorota Kania, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty w Cieszynie, które jest współorganizatorem występu - Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

Pani Dorota Kania wielokrotnie już powtarzała, że lokalna społeczność, ale także wiele osób wrażliwych na potrzeby drugiego człowieka, docenia niesioną przez Hospicjum służbę i wspiera jego działania. Z pewnością nie inaczej będzie w najbliższy piątek, bo każdy z nas doskonale wie, że „Drobny gest wystarczy, aby zmienić świat i nas samych na lepsze”.

Warto dodać, że w naszym powiecie w ramach Kampanii Pola Nadziei, zostały posadzone rabaty z żonkilami (w Cieszynie, Skoczowie i w Zamarskach).

tekst: Barbara Stelmach-Kubaszczyk
foto: arch. Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty w Cieszynie
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter