Jest absolwentem wydziału Elektroniki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Mimo, iż dużą część swego życia spędził poza granicami Śląska Cieszyńskiego, to właśnie tej ziemi oddał swoje serce. Jest miłośnikiem gwary, folkloru i tradycji Ślaska Cieszyńskiego, ale także wielbicielem poezji, którą również sam tworzy, przekładając na gwarę cieszyńską.

Henryk Pasterny, autor najnowszego tomiku poezji „Zocni Ludzie” spotkał się w środę z miłośnikami literatury i języka gwarowego w murach Cieszyńskiego Ośrodka Kultury 'Dom Narodowy", gdzie funkcjonuje od ubiegłego roku Centrum Folkloru Śląska Cieszyńskiego. Spotkanie słowno-muzyczne okraszone muzyką naszego regionu zorganizowano w ramach projektu transgranicznego "Kaj indzi inakszy - u nas po naszymu".

- To drugi wydany tomik, podobnie jak pierwszy składa się z 15 wierszy gwarowych, a obok każdego z nich znajduje się translacja na język polski czyli literacki. Został podzielony na trzy części. Pierwszy tomik zatytułowany „ZAŚ TUKEJ – ZNÓW TUTAJ” wydany bezpośrednio po moim powrocie z Warszawy do Cieszyna dotyczył miejsc i wspomnień związanych z moim ojcowskim domem. Nowy tomik zatytułowany "ZOCNI LUDZIE" dotyczy zdarzeń i osób, które poznałem mieszkając tutaj. To wiersze pisane o znajomych i przyjaciołach - wyjaśnia autor.

Foto i tekst Krzysztof TelmaPodziel się artykułem:
FaceBook  Twitter