14 lutego na cieszyńskim Rynku odbyła się akcja poboru krwi, której organizatorami byli Krwiodawstwo Cieszyn, PCK Cieszyn przy współudziale służb mundurowych z Cieszyna oraz powiatu cieszyńskiego. Patronat nad akcją objął Komendant Straży Miejskiej Jacek Bąk. W sumie tego dnia krew oddało 36 osób. Podczas akcji pobrano blisko 16 litrów tego cennego dla życia płynu!

W akcji Honorowych Dawców Krwi udział wzięli funkcjonariusze różnych służb. Przybyli także przedstawiciele Służby Ochrony Państwa. Krew oddawali strażnicy miejscy, strażacy, żołnierze, policjanci, funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa oraz funkcjonariusze Służby Więziennej. Krew mogli oddawać także honorowi dawcy i chętni, którzy na co dzień nie są związani ze służbami mundurowymi.

- Pierwsza Walentynkowa akcja Honorowego Dawcy Krwi za nami. Cieszę się, że jest to udana akcja. Mieliśmy okazję wspólnie zamanifestować, że służby mundurowe razem chcą nieść pomoc każdemu. Czasami jesteśmy kojarzeni tylko z represją - ale to nie prawda. Każdy mundurowy z krwi i kości to człowiek przede wszystkim. A skoro o krwi mowa, to my właśnie się nią dzielimy - mówi Jacek Bąk, komendant cieszyńskiej Straży Miejskiej.

Oprócz popularyzacji honorowego krwiodawstwa, akcja miała również na celu przybliżenie tradycji służb mundurowych. Na cieszyńskim Rynku można było m.in. przyjrzeć się umundurowaniu konkretnej jednostki czy też zobaczyć czym na co dzień poruszają się mundurowi. Warto dodać, że funkcjonariusze są zawsze przygotowani aby nieść pomoc, a także ratować ludzkie życie.

- Do akcji zgłosiło się ponad 50 osób z czego krew oddało 36 osób. Podczas akcji zarejestrowano też osoby do banku niespokrewnionych dawców szpiku kostnego. W województwie śląskim jest ponad 150 szpitali oraz klinik gdzie krew potrzebna jest codziennie. Jest to nasz dar, który ratuje życie i zdrowie wielu osób. Cieszymy się, że jest to kolejna akcja krwiodawstwa i myślę, że służby mundurowe będą tą akcję w dalszych latach kontynuować. Podczas tej akcji wszyscy zasłużyli na medal - mówi Tomasz Piwocha z PCK Cieszyn.

Do zobaczenia za rok!


Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter