Otwierają się na zwiedzających pierwsze galerie i muzea. W galerii wystaw czasowych, mieszczącej się w murach Muzeum Śląska Cieszyńskiego, jeszcze do 30 maja można zobaczyć historię mieszkańców Cieszyna utrwaloną na starych fotografiach, znajdujących się w zbiorach tutejszego muzeum. Wystawa „Ukryte na dawnej fotografii” odkrywa przed nami na nowo zapomniane historię oraz ludzi i przenosi nas w niezwykłą podróż do miasta naszych przodków. Zatrzymane w szklanym oku życie mieszkańców Cieszyna na przełomie XIX i XX wieku dla wielu z nas może być fascynująca podróżą w czasie.

- Temat cieszyńskiej codzienności ukrytej na dawnej fotografii stał się pretekstem do odmiennego spojrzenia na zdjęcia często znane, publikowane wcześniej w książkach, albumach historycznych czy obyczajowych, na widokówkach, bądź prezentowane na innych wystawach. Zachęca, by fotografie te wziąć niejako ‘pod lupę’, przyjrzeć się ich fragmentom skrytym czasem na drugim planie, za głównym tematem zdjęcia. Są w tych fragmentach osoby, przedmioty, miejsca, które zasługują na uwagę, gdyż ich materialne ślady przetrwały i nadal budują historię –  Cieszyna, ziemi cieszyńskiej ale i każdego z nas – czytamy na stronie muzeum.

Wystawa została podzielona tematycznie. Przedstawia miejsca użyteczności publicznej, codzienne życie mieszkańców jak i przestrzeń w której mieszkano czy spędzano wolny czas. Z myślą o tych, którzy nadal wolą pozostać w domu, muzeum umożliwia wirtualne zwiedzenie ekspozycji.

http://wirtualnie.muzeumcieszyn.pl/exhibition/Ukryte_na_dawnej_fotografii

Tekst Krzysztof Telma/ foto MŚC
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter