Rekordowo dużym powodzeniem cieszyła się tegoroczna 16. edycja ogólnopolskiego młodzieżowego konkursu im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki „Pomóż ocalić życie bezbronnemu”, organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka. Mimo pandemii, napłynęło z całej Polski 1100 prac, które oceniono w trzech kategoriach: literackiej, plastycznej i multimedialnej, każdej w dwóch przedziałach wiekowych: szkoła podstawowa kl. 4–8 i szkoła ponadpodstawowa. Paula Jałowiecka z Kozakowic Górnych, ucząca się w II LO im. M. Kopernika w Cieszynie ze swa pracą pt. „Nie odpuszczaj, przerwij pępowinę, a nie życie” zajęła 3. miejsce.

rozmowie z bielsko-żywieckim Gościem Niedzielnym Paula wyjaśniła, że chciała, by jej praca była wołaniem o odwagę w miłości – „by dać komuś życie i wspierać je choćby nie wiem co”.

„Namalowałam balon, a w nim dziecko. To obraz ulotności i kruchości życia poczętego. Nie jest trudno wypuścić balonik, który odleci do nieba. Sznurek balonika trzyma postać kobiety. Chciałam pokazać, że nikt na świecie nie jest sam – każda nasz decyzja oddziałuje na kogoś. Miłość zawsze musi być relacją do drugiego człowieka. Nie można kochać niczego” – tłumaczy w rozmowie z GN.

Jak poinformowali organizatorzy, z powodu dużej konkurencji i wysokiej jakości prac pojawił się duży problem z wyborem zwycięzców. Zdaniem przedstawicieli krakowskiej organizacji, troszczącej się o życie każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci, młodzi konkursowicze, wykazali się „nieprzeciętnymi umiejętnościami, starannością, bogactwem i doborem słownictwa, a także oryginalnością ujęcia tematu”.

„W przesłanych pracach można było dostrzec refleksję nad wartością życia i godnością człowieka. Podejmowane były tematy trudne, takie jak: trud i zmagania ludzi niepełnosprawnych, życie osób w podeszłym wieku oraz cierpienie nieuleczalnie chorych dzieci” – można przeczytać na stronie Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, które podziękowało młodym za świadectwo szacunku dla wartości ludzkiego życia.

Z uwagi na epidemię koronawirusa, uroczystego wręczenia nagród nie zaplanowano. Organizatorzy skontaktowali się z laureatami telefonicznie.

Dotąd na wszystkie edycje młodzieżowego konkursu „Pomóż ocalić życie bezbronnemu”, nadesłano 20 tys. prac plastycznych, literackich i multimedialnych.

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka zostało założone w Krakowie w 1999 r. przez dr. inż. Antoniego Ziębę (1948–2018), który od chwili jego powstania aż do śmierci pełnił funkcję prezesa. Misją PSOŻC jest troska o ludzkie życie na każdym etapie jego rozwoju.

Diecezja bielsko-żywiecka.

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter