KATYŃ 1940-2020. W 80 rocznice zbrodni na Polskich oficerach Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie rozpoczęło publikację listy zamordowanych związanych z cieszyńskim pułkiem. 

Ppor. rez. Robert BUCHCIK. Urodzony 17.08.1909 r. w Mazańcowicach pow. bielski.

Obraz może zawierać: 1 osoba, zbliżenie

Obraz może zawierać: 1 osoba, zbliżenie
/Ppor.Robert Buchcik w mundurze słuchacza Szkoły Podchorążych Rezerwy 21 Dywizji Piechoty Górskiej/

Nauczyciel Publicznej Szkoły Powszechnej w Bystrej Śląskiej pow. bielski. 24 sierpnia 1939 roku podporucznik Buchcik stawił się w macierzystej jednostce - 4. Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie. Objął dowództwo plutonu w 1. batalionie, którym dowodził mjr Franciszek Perl. Rankiem 1 września blokowali niemieckie oddziały rozpoznawcze, próbujące przekroczyć Olzę. Na rozkaz wycofali się dopiero po południu, wysadzając mosty na rzece. W odwrocie na główną linię obrony zorganizowali w Ogrodzonej udaną zasadzkę na oddziały 45. Dywizji Piechoty Wehrmachtu. 5 września skutecznie odpierali natarcia Niemców pod Mogilanami k. Krakowa. Brawurowym atakiem odbili Bochnię. Kolejno toczył walki z czołgami niemieckiej 2. Dywizji Pancernej pod Radłowem i Kolbuszową. Po przekroczeniu Sanu i Tanwi starli się ponownie z Niemcami w nierównych już bojach. 21. Dywizja Piechoty Górskiej została rozbita, ale część weźmie udział w pierwszej bitwie pod Tomaszowem Lubelskim. Oddział, w którym walczy Buchcik, odpiera jeszcze niemieckie ataki i 25 września próbuje przedrzeć się do Rumunii lub na Węgry. Dostał się do sowieckiej niewoli – zginął w zbiorowej egzekucji w Katyniu – zamordowany przez NKWD 04/05.1940 r.

Obraz może zawierać: roślina
/Z inicjatywy historyka Bogdan Ścibut na ścianie bystrzańskiej kaplicy Miłosierdzia Bożego pojawiła się tablica upamiętniająca ofiary II wojny światowej. To 6 pochodzących z tej okolicy nauczycieli i urzędników, w tym nazwisko ppor.Roberta Buchcika/

/Tekst i fotografie udostępniło Gwiazdce Cieszyńskiej Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie: WIĘCEJ/
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter