W piątek w Kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Jaworzynce została odprawiona uroczysta Msza Święta z okazji 15-lecia działalności Oddziału Górali Śląskich Związku Podhalan. W intencji górali wspólnie modlili się proboszcz parafii ks. Stanisław Pindel, ks. Jerzy Kajzar z Jaworzynki oraz ks. prałat Władysław Zązel - kapelan Związku Podhalan. Regionalny charakter Eucharystii dodatkowo podkreślił występ Kapeli Jetelinka wraz z instrumentalistą Zbigniewem Wałachem.

Liturgię poprzedziła konferencja z okazji ukazania się jubileuszowej publikacji „Wierni tradycji. 15 lat Górali Śląskich w Rodzinie Związku Podhalan” zorganizowana w Muzeum Regionalnym “Na Grapie” w Jaworzynce. To bogato ilustrowana opowieść o działalności Oddziału Górali Śląskich wydana przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej.

Odsłania m.in. historię sałasznictwa w Beskidzie Śląskim oraz rozwój pasterstwa na beskidzkich groniach. Opracowane teksty przez Zygmunta Grenia, Piotra Kohuta, Bogusława Lalika i Józefa Michałka ukazują piękno kultury pasterskiej w naszym regionie oraz wszystko co wpisuje się w jej tradycje poprzez muzykę, taniec czy kuchnie regionalną. Nie brak w niej przypisów dotyczących zespołów regionalnych, wydarzeń kulturalnych czy ważnych dla ludzi gór uroczystości.

Tekst Krzysztof Telma
Foto fb/ GOK Istebna

 

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter