"Oddziały 10 pp bijąc się już od 23 stycznia pod Cieszynem były wymęczone, wygłodzone i nie posiadały zbyt dużo amunicji, (...) [oficer ten] był jednym z tych, którzy z nadzwyczajnym poświęceniem narażało swe życie i przez to dając żołnierzom dobry przykład, przyczynił się do wytrwania w linii obronnej, którą aż do nadejścia posiłków musiano utrzymać. (...)"

"W bitwie pod Skoczowem od 28 do 30 stycznia 1919 r. (...) swoją osobistą odwagą i nieustanną czynnością był dla żołnierzy lśniącym przykładem poświęcenia, podtrzymując ich na duchu i zachęcając do wytrwania na stanowisku, które było nieustannie krzyżowym ogniem ostrzeliwane. W wykonywaniu swojego obowiązku padł też na polu chwały".

Kogo dotyczą powyższe cytaty? Przekonamy się już za tydzień... kiedy wyruszy wyprawa „Śladem bohaterów bitwy skoczowskiej”, tj. historyczny rajd terenowy, startuje: 15 VIII 2020, tuż po godzinie 8:00 sprzed Szkoły Podstawowej nr 1 w Skoczowie (Ul. Mickiewicza 11).
Wyprawę poprowadzą: Wojciech Grajewski i Daniel Korbel. Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy. Zob. więcej: KLIK 

...ruszają nowe wydarzenia dotyczące wojny roku 1919, w tym rajd i wykłady on-line...  

W związku z rocznicą 100-lecia podziału Śląska Cieszyńskiego, pragniemy przybliżyć genezę i przebieg konfliktu czechosłowacko-polskiego o Śląsk Cieszyński. Szersze spojrzenie na wydarzenia epoki zaprezentował dr Grzegorz Gąsior (zob. KLIK)  dlatego też tym razem możemy skupić się m.in. na kwestiach militarnych wojny o Cieszyńskie. Osoby zainteresowane w najbliższych dniach śledzić będą mogły rozmowy z udziałem badacza tej tematyki Daniela Korbela a także wziąć udział w wyprawie śladem wydarzeń ze stycznia 1919 roku i ich polskich bohaterów.

Oto harmonogram wydarzeń:
- poniedziałek, 10 sierpnia: Wywiad on-line: „Konflikt roku 1919. Nowe spojrzenie” / D. Korbel
- piątek, 14 sierpnia: Wywiad on-line: „Militarne aspekty wojny czechosłowacko-polskiej” / D. Korbel
- sobota, 15 sierpnia: Rajd terenowy „Śladem bohaterów bitwy skoczowskiej”, (przewidywany czas trwania: 8.15-13.00, start: Skoczów, ul. Mickiewicza 14, przed wejściem do budynku Szkoły Podstawowej nr 1 w Skoczowie, obowiązują zapisy, zob. KLIK.

Drugie z cyklu spotkań on-line z serii „Cieszyńskie drogi do Niepodległej”, poświęcone jest wojnie czechosłowacko-polskiej ze stycznia 1919 roku. W ramach wywiadu z Danielem Korbelem poznamy m.in. różnice w polskim i czeskim spojrzeniu na konflikt.

Trzecie spotkanie z cyklu, poświęcone jest kwestiom militarnym. W jego trakcie dowiemy się m.in. kto właściwie wygrał bitwę pod Skoczowem, co jest ważne o tyle, iż w obiegowej opinii miejscowego społeczeństwa funkcjonuje wyobrażenie, „że pogoniliśmy Czechów pod Skoczowem”.
Daniel Korbel – zamieszkały w Jastrzębiu-Zdroju prawnik, historyk i publicysta, specjalizuje się w tematyce konfliktów zbrojnych. Jest redaktorem naczelnym magazynu popularnonaukowego poświęconego historii wojskowości „Wojna REVUE”, a także autorem licznych artykułów podejmujących tematykę polsko-czeskiego sporu o Śląsk Cieszyński w pierwszej połowie XX wieku.

Rajd i wykłady odbywają się w ramach projektu Generacja pamięci. Cieszyńskie drogi do Niepodległej, realizowanego przez Fundację Volens oraz cieszyński oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego, dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Już teraz pragniemy podziękować wszystkim partnerom projektu, w tym szczególnie Gminie Skoczów, Szkole Podstawowej nr 1 w Skoczowie oraz MCK "Integrator" za wsparcie realizacji rajdu. Dziękujemy również pozostałym partnerom, którzy zdecydowali się wesprzeć działania projektu, w grupie tej są m.in.: II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie, Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy”. Książnica Cieszyńska, Macierz Ziemi Cieszyńskiej, Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie, Starostwo Powiatowe w Cieszynie, Urząd Miasta Cieszyna, Zamek Cieszyn, Zarząd Główny Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Republice Czeskiej. Jesteśmy wdzięczni także Muzeum Śląska Cieszyńskiego za udostępnienie kilku archiwalnych zdjęć na rzecz projektu.

Podziękowania składamy również patronom medialnym, do których zaliczają się: „Głos”, „Głos Ziemi Cieszyńskiej”, OX.pl - Portal Śląska Cieszyńskiego, Radio Bielsko, ViFI.pl, „Zwrot”. Działania w ramach projektu zostały dofinansowane ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

mat/pras




Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter