Nazywam się Michał Nowak. Jestem animatorem kultury z Cieszyna i autorem dwóch projektów, które zgłosiłem do II edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego na Śląsku.

Pierwszy z nich, to projekt o zasięgu wojewódzkim – „Pociąg do Kultury II”. Jest to kontynuacja projektu „Pociąg do Kultury” z I edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego (kod projektu MBO-0350/W/19), który był jednym z czterech zwycięskich projektów o zasięgu wojewódzkim i który jest obecnie wdrażany. „Pociąg do Kultury II” (tak jak i w pierwszej edycji tego projektu) polega na obniżeniu kosztów przejazdów Kolejami Śląskimi na wydarzenia kulturalne o 50%. Pomysł polega na tym, że kupując bilet kolejowy Kolei Śląskich na przejazd „tam” i np. bilet do teatru, jesteśmy uprawnieni do otrzymania bezpłatnie biletu powrotnego. W ramach tego projektu mamy możliwość skorzystania z połączeń kolejowych z ponad 100 miast i miejscowości będących na trasie Kolei Śląskich oraz z oferty ok. 350 miejsc kultury (kin, teatrów, muzeów, galerii sztuki, domów i instytucji kultury, opery, filharmonii) z całego województwa śląskiego.

Drugi projekt - „PKO – Plenerowe Kino Objazdowe”, to projekt o zasięgu podregionalnym, obejmujący powiaty bielski, cieszyński i żywiecki. Projekt będzie polegał na zorganizowaniu trasy dla filmowych pokazów w 30 miastach i miejscowościach z powiatów; bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego, w formie kina plenerowego, w okresie od czerwca 2021 do sierpnia 2021. Filmy będą mogły być wyświetlane dla widzów siedzących na leżakach (150 szt.) lub w formie kina samochodowego. Wstęp na pokazy filmowe będzie bezpłatny i nie będzie ograniczony do widzów tylko z jednej miejscowości. Repertuar filmowy będzie dostosowany do widzów dorosłych i do dzieci.

To, co łączy oba projekty, to duży zasięg oddziaływania, aspekt socjalny i możliwość zwiększenia uczestnictwa w kulturze. Internetowe głosowanie na oba projekty potrwa od 9 września do 23 września 2020. Głosować będzie można na stronie https://ebo.slaskie.pl/pub/vote/start

„Pociąg do Kultury” posiada swój profil na Facebooku - www.facebook.com/PociagDoKultury2020

mat/pras
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter