Przechodząc szlakiem górskim, który prowadzi z Brennej centrum na szczyt Błatniej (917 m n.p.m.) po drodze można natknąć się na dwie zabytkowe kapliczki.

Pierwsza z nich prawdopodobnie została zbudowana na przełomie XIX i XX wieku przez mieszkające w tym rejonie rodziny. - Wykonana została z kamienia, otynkowano ją i pobielono. Odnowiła ją Dorota Iskrzycka, która  posiada Ranczo pod szczytem Błatniej. W kapliczce znajduje się figura św. Floriana. Zarówno turyści jak i miejscowi zatrzymują się tu na krótką refleksję i modlitwę - czytamy na stronie Gminy Brenna.

Nieco wyżej na tym samym szlaku można napotkać drugą kapliczkę, która znajduje się pod Cisowem Wielkim. Została zbudowana w 1979 roku na krótki okres przez wyborem kardynała Karola Wojtyły na papieża.

Kapliczka nosi nazwę na cześć papieża Polaka - Jana Pawła II. W jej wnętrzu znajduje się rzeźba z podobizną Matki Boskiej Częstochowskiej.

Jest to niewątpliwie urokliwe miejsce na trasie łączącej centrum Brennej ze szczytem Błatniej.

Turyści udający się na szczyt, bardzo chętnie zatrzymują się na moment w tym miejscu, odmawiają modlitwę, a także robią sobie przy kapliczce pamiątkowe zdjęcie.

Kapliczki stanowią doskonały punkt aby przed atakowaniem szczytu Błatniej zatrzymać się na moment, choćby na krótką refleksję.

Tekst i foto: P.Staroń
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter