Uchodziła za opiekunkę chorych, ubogich i słabych społecznie. Jako osoba pobożna, oddana była wierze i Kościołowi. Mimo, iż pochodziła z Niemiec to właśnie tu na ziemiach Polskich, jako pierwsza dama zjednywała sobie poddanych, prowadząc działalność dobroczynną. Święta Jadwiga Śląska - dała się poznać nie tylko jako bawarska księżniczka i księżna Śląska, ale też jako silna osobowość, która potrafiła łamać konwenanse i stawiać na swoim, wpływając nawet na sposób sprawowania przez męża Henryka władzy. Po jej śmierci to właśnie tu nad Odrą szybko zaczął  rozwijał się kult św. Jadwigi.

Postać pierwszej damy z XIII wieku przybliżył krakowski pisarz i historyk Piotr Stefaniak, autor książki "Mulier Fortis - święta Jadwiga Śląska (1178-1243) - ludzie, miejsca, wydarzenia,  podczas prezentacji swojej publikacji w murach ustrońskiego muzeum. Wtorkowe wydarzenie odbyło się w ramach XVI Festiwalu Ekumenicznego.

Prezentowana książka to niemalże podróż w czasie do miejsc i zdarzeń związanych z życiem św. Jadwigi, zawiera wiele ciekawych informacji jak i obszerną dokumentację fotograficzną, która dla czytelnika może stać się zachętą do odwiedzenia miejsc związanych z jej życiem.
 - Opisałem wszystkie zdarzenia dzień po dniu oraz miejsca ,w których przebywała Jadwiga, bądź mogła przebywać z racji tego, że była księżną Śląską. Poznajemy także jej rodzinę: rodziców, męża, dzieci, a nawet wnuki. Jest postacią, która jest ważną w naszych dziejach duchowych, intelektualnych, a także religijnych i to niezależnie od patrzenia. Wiem, że Kościoły protestanckie nie maja kultu świętych, ale mogą mieć Jadwigę jako wzór kobiety doskonale realizującej wolę Bożą  -  podkreślał Piotr Stefaniak.

 

Foto i tekst Krzysztof Telma

 

 

 

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter