Jedno z najstarszych w naszym kraju stowarzyszeń fotograficznych obchodzi jubileusz 90 lat działalności.

Cieszyńskie Towarzystwo Fotograficzne to kawał historii zbudowanej na wielkiej pasji ludzi "stela" i prawie wiekowej tradycji przekazywanej kolejnym pokoleniom miłośników fotografii. Tu przeplata się bogate doświadczenie długoletnich
członków towarzystwa ze świeżym spojrzeniem młodych amatorów fotografii. Ich chęć odkrywania świata poprzez szklany obiektyw owocuje fantastycznymi zdjęciami, które możemy od dekad podziwiać w przestrzeni publicznej.

W niedzielę w Cieszyńskim Ośrodku Kultury "Dom Narodowy" odbyła się Gala Jubileuszowa, podczas której nie brakowało wspomnień, gratulacji oraz życzeń.

O wzlotach i upadkach CTF zainicjowanego w 1930 roku wspominał Jerzy Pustelnik.

- Towarzystwo na tyle prężnie działało, że już cztery lata później Ignacy Płażyński, jeden z działaczy fotografii krajowej zdecydował, że oprócz takich silnych środowisk jak Warszawa, Lwów, Wilno, Poznań, Łódź, Kraków czy Tarnów znajduje się również miasto Cieszyn. Niestety wojna w 1939 roku przerywa działalność towarzystwa, które na nowo odradza się dopiero 1957 roku. Zakorzenione nad Olzą bogate tradycje fotograficzne obfitowały na przełomie lat w szereg zorganizowanych wystaw, pokazów czy prezentacji.

Osiągnięć i sporego dorobku gratulowała członkom CTF Burmistrz Miasta Gabriela Staszkiewicz, składając życzenia na ręce prezesa CTF Michała Kuzyka.

- Państwa wieloletnia praca jest przejawem szczególnej aktywności kulturalnej, która w znaczącym stopniu wpływa na lokalną społeczność, sprzyjając jej integracji i dając wielu osobom możliwość realizacji swoich artystycznych pasji. Wartością towarzystwa jest to, iż skupiacie ludzi w różnym wieku. Jestem przekonana, że liczne działania, które ubogacają życie mieszkańców oraz rozsławiają Cieszyn na arenie międzynarodowej zaowocują dalszym dynamicznym rozwojem - podkreślała G. Staszkiewicz.

Słów uznania pod adresem cieszyńskich fotografów nie szczędził także Zbigniew Podsiadło, Prezes Zarządu Okręgu Górskiego ZPAF.

- W ostatnich latach podniósł się poziom twórczy. Zdjęcia są perfekcyjnie technicznie, bardzo ciekawe ujęcia tematów. To wszystko jest w dobrym wydaniu. Tu nie ma tzw. obsówek. Ta wspólna rywalizacja i praca nad poszczególnymi tematami daje Wam już takie doświadczenie i taki poziom artystyczny, że z przyjemnością się patrzy na te zdjęcia nie tylko od strony estetycznej, ale również od strony narracji, pewnego poziomu przekazu – uzasadniał.

Jubileuszową Galę uświetniła oprawa artystyczna w wykonaniu Wyższobramskiego Chóru Kameralnego pod dyr. Piotra Sikory oraz zespołu JazzDinos. Wydarzenie było również okazją do zobaczenia wystawy "Odbitki z historią" oraz goszczącej po raz ostatni w murach Cieszyńskiego Ośrodka Kultury wystawy "Prezentacje 2020".

Foto i tekst Krzysztof Telma


















Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter