W ramach projektu „Cudze chwolicie czyli wydarzóne warsztaty stela”, Centrum Folkloru Śląska Cieszyńskiego, mieszczące się w murach Cieszyńskiego Ośrodka Kultury „Dom Narodowy” prowadzi szereg zajęć edukacyjnych i warsztatów mających na celu propagowanie wiedzy o regionie wśród najmłodszych mieszkańców Ziemi Cieszyńskiej.

Piątkowe spotkanie poświęcone zostało ziołom występującym na obszarze Ślaska Cieszyńskiego, których na łąkach teraz nie brakuje.

- Podczas warsztatów zielarskich poznajemy, jak dane zioła wyglądają, gdzie i kiedy zbierać, a także jak przechowywać. Posmakujemy herbaty zaparzonej z zielin oraz wykonamy własne zielniki z traw i roślin, jakie możemy zebrać w Jaworzynce – wyjaśnia Weronika Łacek z Muzeum Regionalnego „Na Grapie” w Jaworzynce.

Jak zaznacza Agnieszka Pawlitko z Centrum Folkloru Śląska Cieszyńskiego, prowadzone zajęcia odbywają się bezpłatnie. Różnorodność oferowanych zajęć czy warsztatów związanych z kulturą i sztuką regionalną jest obszerna, nic więc dziwnego, że zajęcia cieszą się tu zainteresowaniem.

– Bardzo się cieszymy, że jest tak duże zainteresowanie zajęciami. Widać, że jest potrzeba wdrażania młodych ludzi i poznawania tej naszej tradycyjnej kultury. Cały projekt jest dofinansowany z programu EtnoPolska 2020. Warsztaty są kierowane do dzieci z przedszkoli oraz szkół podstawowych. Mamy już za sobą szereg zorganizowanych warsztatów m. in. taneczne, muzyczne, artystyczne oraz lekcje edukacyjne o regionie – wylicza A. Pawlitko.

Prócz tego, dzieci uczą się wykonywać brokatowe hoczki, haftowane zakładki do książek, bibułowe cieszynianki czy papierowe żywotki. Równolegle do prowadzonych zajęć dla dzieci, Centrum Folkloru Śląska Cieszyńskiego wznowiło również kurs koronki klockowej, popularyzując wśród dorosłych zanikającą dziedzinę rękodzieła.

- Zainteresowane placówki zachęcamy do kontaktu. Proponujemy szkołom i przedszkolom bezpłatne zajęcia. Wszystkie warsztaty odbywają się dzięki uruchomieniu w ubiegłym roku Centrum Folkloru Ślaska Cieszyńskiego w ramach projektu „Kaj indzi znakszy - u nas po naszymu”. Kultura Ludowa Śląska Cieszyńskiego. Ten projekt w sumie już się zakończył, ale my kontynuujemy te różne działania, oferując całą paletę warsztatów i lekcji edukacyjnych – dodaje Agnieszka Pawlitko.

Foto i tekst Krzysztof Telma

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter