Jak działa Biblia w zależności od tego, kim jest czytelnik – jakie ma wykształcenie, życiowe doświadczenie, wrażliwość, wiedzę lub w jakiej sytuacji czyta słowo Boże – opisał bp Roman Pindel w kolejnej audycji radiowej na antenie „Anioła Beskidów”. Autor programu wskazał na konkretne przykłady ludzi, którzy zafascynowani Pismem Świętym nigdy się z nim nie rozstawali, by nieustannie zgłębiać tajemnice Księgi powstałej z inspiracji Ducha Świętego.

Biskup-biblista wyliczył różne podejścia czytelników w stosunku do Biblii. „Człowiek niewierzący może ją czytać z ciekawości, ale nie będzie przyjmował jej jako słowa Boga do człowieka. Kto codziennie sięga po Pismo Święte z modlitwą o dobre zrozumienie, skorzysta z każdego czytania na miarę światła, które daje Duch Święty, gdy się Go o to prosi. Historyk z wykształcenia lub zamiłowania będzie zwracał uwagę na fakty i powiązania między nimi, umieszczając wszystko na osi czasu, jaką zna z historii powszechnej. Botanik zaś zauważy charakterystyczne dla świata biblijnego drzewa, rośliny, uprawy i będzie je konfrontował z wiedzą nabytą podczas nauki lub pracy” – wyjaśnił bp Pindel. Zapewnił, że bez względu na poziom wiedzy lub wiary czytelnika Biblia ma zawsze coś niezwykłego i egzystencjalnie wartościowego do powiedzenia.

Wyrażają ten fenomen zacytowane przez biskupa słowa znanej krakowskiej aktorki Anny Dymnej:

„W Biblii zawiera się wszystko. Tam są wszystkie tajemnice życia. Nikt nie wie kto i kiedy to napisał. Te księgi pisały pokolenia. Czasem przychodzą do mnie ludzie, którzy interpretują Biblię i naginają ją do swoich przekonań. To jest wielkie spłycenie. Niezwykłość tej książki polega na tym, że ona dojrzewa razem ze mną. Z kolejną lekturą odkrywa się inne warstwy. Ta księga zawiera wszystko. Jest to książka dla każdego. I dla małego dziecka, i dla człowieka, który pierwszy raz się zakochał, i dla człowieka, który traci swoją miłość, również dla tego, który kończy swoje życie. To jest książka, w której można wyczytać sens naszego bytowania na ziemi i istnienia. Jest to książka, która pomaga. Gdy człowiek ma kłopoty i czyta Biblię, to się uspokaja. Nie wiem, na czym to polega. Z tą księgą trzeba się zaprzyjaźnić. Ona poszerza horyzonty. Nagle dużo więcej się wie i rozumie. I nigdy nie jest się samotnym”.

tutaj znajdziesz 📻🎙 kliknij 👉 PODCAST Biskup Roman Pindel 

albo na platformie Spotify 📻🎙👉 PODCAST Biskup Roman Pindel 

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter