Przegląd Pieśni Patriotycznej, który 24 listopada rozbrzmiewał głosem dzieci i młodzieży w auli Katolickiego Liceum może pochwalić się już swoją bogatą historią. W tym roku bowiem przed jury i publicznością zaprezentował się już po raz siedemnasty. Początkowo organizowany przez Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Diecezji Bielsko-Żywieckiej, by w roku 2001 wpisać się na na stałe w działania Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej przy Parafii św. Elżbiety w Cieszynie, i tym samym stać się stałym punktem w szkolnym kalendarzu wydarzeń. Od początku nad organizacją Przeglądu Pieśni Patriotycznej czuwa Pani Mirosława Mizia. A wszystko po to by... popularyzować wśród dzieci i młodzieży pieśń patriotyczną tę dawną i współczesną.

- Początki Przeglądu Pieśni Patriotycznej były bardzo skromne, ale dzięki pomocy takich osób, jak Pan Dariusz Itner, który przygarnął nas pod skrzydła Gimnazjum nr 1 w Cieszynie i udzielał cennych wskazówek udało się zbudować coś pięknego. Towarzyszyły nam warunki typowo klasowe, ale mieliśmy okazję uczyć się od najlepszych, warto podkreślić, że w Diecezjalnym Przeglądzie to właśnie zespół Pana Dariusza uzyskiwał najwyższe lokaty – przyznaje Pani Mirosława Mizia.

Kolejne lata to czas rozkwitu. Oprócz powiększającej się ilości uczestników zmienia się również miejsce wydarzenia. Docelowo staje się nim aula katolickiej szkoły. I to tu rozbrzmiewa dziecięcy głos – nucąc pieśni o zwycięstwie i miłości.

Zobacz film:


W tym roku:

W XVII Przeglądzie Pieśni Patriotycznej w jury zasiadły Panie: Halina Jansa, Alina Prajzler, Joanna Surzycka i Krystyna Kania. Komisji przewodniczył ks. Tomasz Sroka, dyrektor Katolickiego Gimnazjum i Liceum im. św. Melchiora Grodzieckiego w Cieszynie. Nagrody ufundował, wspierający od lat wydarzenie - Urząd Miasta Cieszyna, Parafialny Oddział Akcji Katolickiej i hurtownia art. biurowo papierniczych.

Wykonawcy zaprezentowali po dwie pieśni patriotyczne w różnych grupach wiekowych i w różnych kategoriach. Wybranie zwycięzców i wręczenie dyplomów było dla jury tylko formalnością, bo tak naprawdę każdy w tym konkursie był wygranym.

- Dzięki pieśniom mogliśmy poczuć klimat tamtych czasów, kiedy naszym rodakom – Polakom, przyszło walczyć o wolność naszej ojczyzny. Dzięki Wam, drogie dzieci i młodzieży to wspomnienie tak bardzo mocno odżyło w nas i w naszych sercach. Za to chcę dzisiaj Wam przede wszystkim podziękować... - mówił do uczestników ks. Tomasz Sroka, podkreślając jednak bardzo istotną rzecz – W konkursach, w których udział biorą dzieci i młodzież – nikt nie może czuć się przegrany – bo wszyscy jesteście zwycięzcami.

Podziękowania przewodniczącego jury trafiły również na ręce organizatorów - Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej przy Parafii św. Elżbiety w Cieszynie, rodziców i nauczycieli.

...

A ja nie byłabym sobą, gdybym nie skreśliła od siebie choć jednego zdania, które będzie podsumowaniem XVII Przeglądu Pieśni Patriotycznej, a więc: było pięknie, raz z uśmiechem, chwilami z łezką w oku i zachwytem nad naszym młodym pokoleniem. Echo tego wydarzenia będzie mi jeszcze długo towarzyszyć.

Barbara Stelmach-Kubaszczyk

Fotoreportaż:

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter