Lokalna grupa historyków i działaczy społecznych w Bielsku-Białej złożyła wniosek w Urzędzie Miejskim w sprawie oznakowania miejsc związanych z rodziną św. Jana Pawła II i wytyczenia szlaku „Śladami rodziny św. Jana Pawła II w Bielsku -Białej”.

Inspiracją do podjęcia takiego zamierzenia było stulecie urodzin Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II, oraz rozpoczęty w kwietniu br. proces beatyfikacyjny Emilii i Karola Wojtyłów – Jego rodziców. To niepowtarzalna okazja do przypomnienia i oznakowania związków  papieża z regionem Bielska-Białej.

Inicjatorzy projektu historycznego szlaku podkreślili we wniosku, że związki Karola Wojtyły z naszym miastem sięgają trzech pokoleń wstecz. Obejmują zarówno Jego rodziców  jak i dziadków oraz pradziadków z obu stron. 

„W Lipniku urodził się Karol Wojtyła – senior, a w Białej obie Jego babki: Anna Maria z Przeczków Wojtyłowa oraz Maria Anna z Scholzów Kaczorowska. W Białej mieszkał i pracował Maciej Wojtyła – dziadek papieża, pochowany na miejscowym cmentarzu rzymskokatolickim. W Białej urodziła się Olga – siostra Karola, zmarła tuż po urodzeniu. Natomiast w Bielsku, w  Szpitalu Miejskim pracował i zmarł w 1932 r., dr Edmund Wojtyła – brat przyszłego papieża. Nie ulega więc wątpliwości, że Bielsko-Biała należy do miast szczególnie związanych z dziejami rodziny Wojtyłów” – wyjaśniali autorzy w złożonym wniosku.

Proponowany szlak „Śladami rodziny św. Jana Pawła II w Bielsku-Białej” byłby uzupełnieniem miejsc już oznakowanych, związanych z posługą Karola Wojtyły jako biskupa krakowskiego, kardynała i papieża. Miejsc do oznakowania w ramach proponowanego projektu jest dwanaście. W planach inicjatorów pomysłu jest również opracowanie okolicznościowego folderu, przewodnika z informacjami, o wszystkich oznakowanych miejscach.

Projekt ten to ważna, warta zrealizowania inicjatywa, bo mieszkańcy naszego miasta są nierozerwalnie związani z św. Janem Pawłem II poprzez beskidzką ziemię, która Go ukształtowała, przez korzenie, do których zawsze z dumą się przyznawał. Pozwoli mieszkańcom i odwiedzającym  gościom, poznać  bogatą historię naszego miasta, tak mocno związaną z rodowodem rodziny Wojtyłów – naszego papieża, najwybitniejszego z rodu Polaków.

Przedsięwzięcie  to spotkało się z przychylną oceną władz Urzędu Miasta. O terminie jego realizacji dowiemy się po uchwaleniu przyszłorocznego budżetu – informuje główny specjalista Wydziału Promocji i Sportu Urzędu Miasta.
Kilka miejsc związanych z Janem Pawłem II i Jego rodziną, upamiętnionych w Bielsku-Białej, można oglądnąć na zdjęciach w Galerii poniżej.

Tekst i fotografie: Urszula i Andrzej Omylińscy


Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter