W prasie, radiu i telewizji dostępnych jest wiele reklam suplementów diety i produktów leczniczych. Zapewniają one o cudownym działaniu danego specyfiku i wskazują na jego prozdrowotne właściwości. Ponadto, jako społeczeństwo - zarówno w Polsce, jak i Europie - starzejemy się. Wraz z tym nadchodzą problemy zdrowotne, z którymi radzić możemy sobie często tylko farmakologicznie. A im więcej problemów, tym więcej leków, co prowadzić może do polipragmazji, o której Narodowy Fundusz Zdrowia wraz z Naczelną Izbą Aptekarską i Naczelną Izbą Lekarską prowadzi w tym roku kampanię edukacyjną „Świadomy pacjent - skuteczna terapia”.

Leki to substancje do leczenia chorób lub zapobiegania im. Zazwyczaj przepisywane są lekarza i to on decyduje o konieczności ich stosowania. Suplementy diety to z kolei środki spożywcze, których celem jest uzupełnianie codziennej diety o wartościowe składniki mineralne i odżywcze. Suplementy diety nie leczą, ale uzupełniają niedobory pewnych pierwiastków w organizmie. Pamiętać jednak należy, że same suplementy diety, nawet w niezliczonych ilościach nie zapewnią dobrego zdrowia. Warto zachować umiar i konsultować produkty ze swoim lekarzem.

Gdy przyjmujemy 5 lub więcej leków jednocześnie, spotykamy się ze zjawiskiem polipragmazji. Bez odpowiedniej opieki lekarskiej i dokładnego czytania etykiet leków - a nawet suplementów diety - możemy narazić się na niepożądane efekty uboczne łączenia kilku substancji jednocześnie. A w Polsce takie dawki przyjmuje około 1,6 mln. osób po 65. roku życia.

Jak zatem zadbać o bezpieczne przyjmowanie większej liczby leków?

- Przede wszystkim powiadom lekarza o zażywanych lekach, aby móc w odpowiedni sposób dobrać nowe medykamenty.
- Dbaj o odpowiednie spożywanie leków - nie powinniśmy ich popijać mlekiem, sokami, szczególnie grejpfrutowymi, kawą, herbatą, czy alkoholem - determinują one rozpad leku. Najlepsza jest woda niegazowana lub przegotowana i ostudzona.
- Porę dnia oraz kwestię, czy przyjmować lek przed, po, czy podczas posiłku bazuj wyłącznie na zaleceniach producenta w ulotce.
- Dziel leki tylko w przypadku, gdy jest to na pewno dozwolone - nie możemy dzielić tabletek dojelitowych, czy takich, które w nazwie mają SR, XR, MR - chyba, że lekarz zaleci inaczej - oraz tabletek powlekanych i kapsułek.
Warto także pamiętać, że suplementy nie są tylko uzupełnieniem diety - one również mogą mieć wpływ na przyjmowanie leków i jeśli jakieś przyjmujemy regularnie, powinniśmy o tym powiedzieć lekarzowi prowadzącemu.

Najważniejsze jest, aby przyjmować leki oraz wszelkie, inne substancje lecznicze świadomie. Pamiętajmy, aby czytać ulotki. Nie przyjmujmy również jednocześnie leków z tej samej grupy, dawkujmy je według zaleceń oraz nie odstawiajmy leków wcześniej, niż zalecał to lekarz. W razie wszelkich wątpliwości możemy zapytać farmaceutę - on nam na pewno odpowiednio doradzi.

Narodowy Fundusz Zdrowia we współpracy z Naczelną Izbą Aptekarską i Naczelną Izbą Lekarską prowadzi kampanię edukacyjną, która ma na celu rozszerzenie świadomości o wielolekowości. Wynika to z faktu, że Polacy chętnie sięgają po leki bez recepty oraz suplementy diety w celu zabezpieczenia się przed wirusami i różnymi schorzeniami. Zachęcamy do zapoznania się z załącznikami, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

polipragmazja-gazeta

polipragmazja-recepta

mat/pras

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter