Odkryj skarb, szukaj wskazówek, zabierz mapę, weź lampion, przyjdź na Roraty, przeżyj przygodę.

- Czuwanie to jedna z ważnych duchowych postaw chrześcijaństwa. Wzywa do niej sam Chrystus, ponieważ nasze życie to nieustanna walka z różnymi pokusami. Pragnijmy prostować ścieżki naszego życia, aby być przygotowanym na spotkanie z Panem. W naszych duchowych zmaganiach nie jesteśmy sami, towarzyszy nam nieustannie Maryja, patronka Adwentu. Ona wspiera nas swoją opieką, od Niej uczymy się wierności Panu Bogu w każdej chwili życia... – mówił, witając dzieci i dorosłych na pierwszych Roratach w Kościele pw. św. Marii Magdaleny w Cieszynie ks. Rafał Jakubiec, który tego dnia sprawował Mszę Mszy św. koncelebrowaną wraz z ks. Andrzejem Kozubskim. Głosząc Słowo Boże zachęcał wiernych do oświetlania dróg lampionami i nieustającego pragnienia, by nasze serca były jaśniejsze i czystsze.

Tegorocznym Roratom towarzyszy hasło "Odkrywcy skarbów diecezji bielsko-żywieckiej", dlatego też dziecięca uwaga skupiona została na świętowaniu Jubileuszu istnienia Diecezji. Nie mogło więc zabraknąć w pytaniach, kierowanych do najmłodszych takich słów, jak jubileusz... diecezja... bulla.. Dzieci dowiedziały się, że papież Jan Paweł II bullą Totus Tuus Poloniae Populus z dnia 25 marca 1992 roku – z wydzielonego terenu archidiecezji krakowskiej i diecezji katowickiej – utworzył diecezję bielsko-żywiecką. Poznały również liczbę wiernych, która ją zamieszkuje... Było więc ciekawie i odkrywczo. 

Przed dziećmi kolejne pytania, niespodzianki, odkrywanie tajemnic i spora dawka wiedzy, bo tegoroczne Roraty, to prawdziwa przygoda.

Na wytrwałych uczestników czeka wyjątkowe losowanie nagród. Przewidziano dwa etapy. W pierwszym etapie 'parafialnym” udział wezmą dzieci, które były obecne na wszystkich Roratach i zebrały wszystkie „skarby diecezji” (obrazki). Losowanie wyłoni trójkę zwycięzców. To jednak nie koniec. Laureatów drugiego etapu, tym razem „diecezjalnego” poznamy 6 stycznia 2017 r. w czasie Orszaku Trzech Króli. Wylosowanych spośród nadesłanych zgłoszeń zostanie 25 zwycięzców, którzy otrzymają Nagrodę Diecezjalną za udział w Roratach. Nagrodą będzie pielgrzymka do Niepokalanowa wraz opiekunem-rodzicem.

Szansę na nagrodę ma każdy. Podczas spotkań na Roratach dzieci będą losowały nagrody ufundowane przez Caritas parafialną. Będzie się więc sporo działo. W końcu, jak przygoda to przygoda, zresztą sami przyznajcie: "Odkrywca skarbów diecezji bielsko-żywieckiej" - to brzmi dumnie. 

Barbara Stelmach-Kubaszczyk
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter