Surowe warunki na zewnątrz często są powodem tragedii. Straż Miejska apeluje aby zwracać uwagę na osoby bezdomne – zgłaszając  odpowiednim służbom miejsca ich przebywania.

W Cieszynie takich miejsc nie brakuje. Osoby bezdomne przebywają niemalże wszędzie. Jednak miejscami ich częstego przebywania jest m.in. dworzec przesiadkowy. Szukają również schronienia pod "Mostem Przyjaźni". Pomimo stałych kontroli i oferowanej im pomocy bardzo często z uwagi na stan w jakim się znajdują, nie chcą z tej pomocy korzystać. Bywa tak, że i klatki schodowe, piwnice są tymczasowymi miejscami ich pobytu w celu przeczekania zimy.

Ważne aby nie przechodzić obok takich osób obojętnie i reagować. Niedawno jeden z mieszkańców miasta przechodząc nieopodal Rynku napotkał leżącą na chodniku osobę, która nie mogła poruszać się o własnych siłach. Sprawę szybko przekazał do Straży Miejskiej.

Jak się później okazało, mężczyzna był osobą bezdomną znaną strażnikom miejskim już z wczesnych interwencji. Z uwagi na stan w jakim się znajdował oraz zimowe warunki atmosferyczne,  został przewieziony do OPPA w Bielsku-Białej gdzie został przekazany pod opiekę pracowników.

- Niskie temperatury i zimowa aura często bywają przyczyną tragedii. Dziękujemy zgłaszającemu za czujność. Jednocześnie apelujemy o reagowanie i informowanie o osobach bezdomnych, pozostałych na zewnątrz, a które potrzebują pomocy w tym trudnym czasie. Nie bądźmy obojętni i reagujmy. Straż Miejska w Cieszynie nie bagatelizuje takich zgłoszeń - apeluje Straż Miejska w Cieszynie. Telefon alarmowy do Straży Miejskiej w Cieszynie 986.

W Cieszynie osoby bezdomne mogą skorzystać z wielu oferowanych pomocy. Są to m.in. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, a także Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej "Być Razem".

Trudne warunki atmosferyczne są niestety przyczyną wielu zamarznięć, do których dochodzi w całej Polsce. Ważne aby nie przechodzić obok osób bezdomnych obojętnie, nie bać się ich, reagować i przekazywać informacje odpowiednim służbom.

Tekst i foto: P.Staroń
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter