Jak informuje Agnieszka Rusin - kierownik Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Beskidzka” działającego przy Stowarzyszeniu Miłośników Beskidzkiej Ziemi z siedzibą w Mesznej, w tym roku nie udało się zorganizować tradycyjnego już Międzynarodowego konkursu kolęd i pastorałek pod hasłem „Beskidzka bitwa na kolędy”. Przeszkodziła w tym pandemia. W tej sytuacji, ten ambitny zespół, wychodzi z inną inicjatywą. Zorganizował  konkurs na napisanie pastorałki.

Jak wyjaśniają członkowie zespołu: - "do najpiękniejszych zwyczajów Bożonarodzeniowych należy śpiewanie kolęd i pastorałek. Wielu znanych autorów pisało słowa kolęd i pastorałek do popularnych melodii. Dlatego chcielibyśmy zachęcić wszystkich zainteresowanych do kontynuowania i rozpowszechniania tego zwyczaju. W związku z tym zapraszamy do udziału w naszym konkursie. Warunkiem uczestnictwa jest napisanie słów pastorałki związanej z Beskidami do 22 stycznia 2021 r., i przesłanie ich na adres elektroniczny zespołu": Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Utwory laureatów konkursu na najpiękniejszą pastorałkę zostaną nagrane na płycie zespołu regionalnego „Ziemia Beskidzka”.

Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych do uczestnictwa. Posłuchajmy: https://www.youtube.com/watch?v=RvtQucrW1eY

Pierwsze próby Zespołu Pieśni i Tańca z Mesznej odbyły się w sierpniu 2013 roku w Meszniańskiem Ośrodku Kultury. Celem działalności zespołu jest promowanie i szerzenie szeroko rozumianej kultury i tradycji ludowej. Jego obecny repertuar prezentuje tradycje i tańce górali żywieckich takie jak: koło, obyrtka, siustany, koń i hajduk.

W jego skład wchodzi około 25 osób, wśród których większość to młodzież i dorośli. Podczas cotygodniowych prób zespół nieustannie ćwiczy układy taneczne oraz śpiew. Dodatkowo odbywają się zajęcia z gry na instrumentach smyczkowych. Zespół działa w wymiarze lokalnym. Pierwszy oficjalny występ nowopowstałego zespołu miał miejsce 6 lutego 2014 roku w Bielsku-Białej, podczas promocji „Śpiewnika Karpackiego” autorstwa Władysława Motyki.

Międzynarodowy konkurs kolęd i pastorałek "Beskidzka bitwa na kolędy", którego pomysłodawczynią i organizatorką jest Agnieszka Rusin  odbywał się na dobrze przygotowanym gruncie w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Bystrej Sląskiej, przy współudziale OSP Bystra. Brały w nim udział  też regionalne zespoły dziecięco-młodzieżowe z Ukrainy, Słowacji i Podbeskidzia.

Tekst  i fotografia: Urszula i Andrzej Omylińscy

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter