Wigilia to dla nas czas szczególny, czas podczas którego pamiętamy o swoich bliskich. Musimy też pamiętać o innych, szczególnie o tych którym brakuje na co dzień pomocy i wsparcia najbliższych.

Podczas Wigilii nikt nie powinien być sam, to dzień szczególny. Są miejsca i jest wielu dobrych ludzi, którzy pamiętają o osobach bezdomnych, samotnych, o tych wszystkich, którym na co dzień brakuje bliskości drugiego człowieka. Jednym z takich miejsc jest Centrum Edukacji Socjalnej, które działa przy Stowarzyszeniu Pomocy Wzajemnej "Być Razem". 24 grudnia o godzinie 16:00 -  Centrum Edukacji Socjalnej przy ul. Błogockiej 30, organizuje Wigilię dla osób bez względu na sytuację, bo może przyjść każdy kto tego potrzebuje. Wigilia jest tam organizowana od ponad 10 lat.

- Może przyjść każdy kto jest samotny, bezdomny, potrzebuje wsparcia. Zawsze staramy się stworzyć rodzinną atmosferę. Organizujemy kolację, śpiewamy kolędy, składamy sobie życzenia. Oprócz pracowników socjalnych w Wigilii uczestniczą radni i burmistrz. Jest tylko jednak warunek, osoba która przyjdzie musi być trzeźwa - informują "Gwiazdkę Cieszyńską" pracownicy z Centrum Edukacji Socjalnej.

Do przyjęcia osób samotnych, bezdomnych, przygotowują się także Bracia Mniejsi z Zakonu Franciszkanów. Co roku organizują oni wigilijkę dla osób potrzebujących. Dokładnej daty jeszcze nie znamy, jednak prawdopodobnie odbędzie się ona dzień przed Wigilią Bożego Narodzenia tj. 23 grudnia. - Będzie można zjeść barszcz, rybę z ziemniakami i kapustą. Kultywujemy tradycję chrześcijańską i przed jedzeniem modlimy się razem z ubogimi, nie tylko aby błogosławić posiłek, ale też odmawiamy modlitwy za nasze rodziny i za to wszystko co nas spotyka, żeby każdy miał świadomość, że posiłek jest darem Bożym - mówi brat Jordan.

Wsparcie oferuje również Parafia św. Marii Magdaleny (Plac Dominikański 2), która zapewnia potrzebującym gorący posiłek codziennie od godz. 10.00, pamiętając również o Wigilii dla bezdomnych i samotnych osób. 

Warto także dodać, że na terenie województwa śląskiego otwarta jest bezpłatna linia dla osób bezdomnych. Każdy kto szuka schronienia, czystej odzieży lub chce zjeść ciepły posiłek może dzwonić pod numer 987, pod którym uzyska wszelkie pomocowe informacje. Pod numer mogą dzwonić też wszyscy którzy zauważą osoby bezdomne potrzebujące pomocy.

Bożego Narodzenie kojarzy nam się z atmosferą pokoju, dlatego bądźmy w tym szczególnym czasie życzliwi i starajmy się pomóc tym, którzy cierpią - osobom ubogim, bezdomnym, chorym czy bezrobotnym. Pamiętajmy wszyscy o tym i dzielmy się nie tylko żywnością, ale także ofiarujmy drugiemu człowiekowi swój czas. To właśnie dla nich, wiele instytucji w Cieszynie każdego roku przygotowuje Wigilię, aby mogli poczuć się jak w domu, dzięki rodzinnej i świątecznej atmosferze.

Tekst i foto: Patryk Staroń
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter