Bonifratrzy w Cieszynie obecni są od 1700 roku. Po II wojnie światowej, w 1946 roku otworzyli szpital oraz aptekę, którą prowadzą do dziś.

Od dawna przy zakonie działa również Dom Pomocy Społecznej, w którym przebywa 120 podopiecznych. Bracia Bonifratrzy posługują w Domu Pomocy Społecznej dla około 120 chorych mężczyzn. Przy klasztorze działa apteka, w której można zakupić m.in. wszelkiego rodzaju lecznicze zioła.

Bonifratrzy od założenia klasztoru tworzyli własny księgozbiór, gromadząc książki z dziedziny medycyny, teologii i historii Kościoła. Dziś biblioteka liczy ponad 3 tys. woluminów. Wśród nich jest 194 starodruków oraz 1700 książek wydanych do poł. XX wieku.

Od ponad siedmiu lat w każdy wtorek w Cieszynie, Bracia Bonifratrzy prowadzą Poradnię Ziołolecznictwa. Poradnia cieszy się dużym zainteresowaniem wśród osób borykających się z różnymi problemami zdrowotnymi. Można tutaj zaopatrzyć się w wiele ziół, które bywają nieocenione w przypadku przeziębień i innych schorzeń.

Przygotowaną receptę można szybko i bezproblemowo zrealizować od razu w aptece "U Miłosiernych", która należy do kompleksu braci. W aptece można zakupić niemal wszystkie ziołowe preparaty oraz specjalne produkty bonifraterskie np. wszelkiego rodzaju maści do skóry wrażliwej, podrażnionej, wyciągi z ziół zapobiegające wypadaniom włosów i łuszczeniu naskórka.

Poradnia Ziołolecznictwa znajduje się przy pl. ks. Londzina 1, a jej powstanie wyszło z inicjatywy Zakonu Szpitalnego Świętego Jana Bożego w Cieszynie. W gabinecie zainteresowani mogą uzyskać pomoc w zakresie porad medycznych z wykorzystaniem wielowiekowego doświadczenia zakonu Bonifratrów - w dziedzinie stosowania roślin leczniczych.

Każdy, kto chciałby umówić się na wizytę do poradni, proszony jest o kontakt telefoniczny pod numerem 33 852 02 68, wew.106 lub może zapisać się osobiście na furcie klasztoru. Na wizytę można zabrać sobą aktualne wyniki badań, listę z przebiegiem dotychczasowych chorób, oraz listę aktualnie przyjmowanych leków

W 2017 roku powstał film, który mogą Państwo obejrzeć, a który powstał z pomysłu i twórczego zaangażowania braci nowicjuszy, którzy chcieli krótko opowiedzieć o Zakonie Szpitalnym św. Jana Bożego. Film można zobaczyć TUTAJ

Zgodnie ze swoim charyzmatem, Bonifratrzy posługują chorym i ubogim w prowadzonych przez Zakon: szpitalach, domach opieki, aptekach, poradniach ziołolecznictwa, jadłodajniach dla ubogich, i innych ośrodkach pomocy.

Tekst i foto: P.Staroń
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter