Mija 76. rocznica ewakuacji obozu Auschwitz oraz jego podobozów.

Dokładnie 17 stycznia tysiące więźniów obozowych w tym dzieci i chorzy zostali zmuszeni do morderczego wysiłku podczas Marszu Śmierci. Mimo, iż losy wojny wydawały się być przesądzone, a zbliżająca się Armia Czerwona tchnęła w serca więźniów nadzieję na wyzwolenie, dla wielu z nich to była ostatnia droga do śmierci.

W przenikliwym chłodzie i śniegu przemierzali niekończące się kilometry w kierunku Wodzisławia, umierając po drodze z wycieńczenia bądź ginąc z rąk esesmanów. W Dębowcu, który znalazł się na trasie nocnego przemarszu znajduje się wojenna mogiła zbiorowa, w której spoczywa 19 ofiar Marszu Śmierci-więźniów podobozu oświęcimskiego Auschwitz-Golleschau.

We wtorek Wójt Gminy Dębowiec Tomasz Branny oraz Wójt Gminy Goleszów Sylwia Cieślar spotkali się przy mogile, by uczcić pamięć ofiar. Złożono kwiaty i zapalono znicz.

Wraz z ewakuacją obozu Auschwitz, przenoszono więźniów z kolejnych obozów, kierując ich do Wodzisława i Gliwic, a dalej wywożąc w głąb Rzeszy. Szacuje się, iż podczas ewakuacji obozów i kierowania więźniów na zachód zginęło co najmniej 9 tys, więźniów.

Tekst Krzysztof Telma/ foto fb GOKSit Dębowiec
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter