W czwartek, 18 lutego 2021 r. o godz. 16:00 w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Cieszynie odbyło się wyjątkowe spotkanie hybrydowe „Giving Circle - Krąg Darczyńców”, podczas którego przedstawiciele biznesu, kultury, organizacji pozarządowych i instytucji publicznych, mieli możliwość wsparcia wybranych przez siebie projektów społecznych, ich zdaniem najbardziej wartościowych.

Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej, a partnerem technologicznym został Adam Olszar z firmy InfoLOGIC S.C. „Giving Circle” - jest innowacyjną formą filantropii uczestniczącej, promowaną przez Akademię Rozwoju Filantropii w ramach współpracy z The Funding Network. Dzięki otrzymanemu wsparciu z Akademii - Stowarzyszenie Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej mogło zorganizować trzecią edycję wydarzenia.

- Co ważne - Giving Circle nie ma polskiego odpowiednika, dlatego posługujemy się oryginalnym określeniem. To forma filantropii bardzo popularna w USA i Australii. W Europie funkcjonuje od kilku lat w Wielkiej Brytanii. W Europie Środkowej to nowość wzbudzająca wiele pozytywnych emocji, mówi Sławomira Godek, jedna z organizatorek wydarzenia.
- Zależało mi by w tym roku podczas wydarzenia Giving Circle skierować uwagę na innowacyjnych, odważnych nauczycieli z terenu Śląska Cieszyńskiego. Jest ich tu sporo, wiem o tym. Warto podejmować działania, które, szczególnie w tym trudnym okresie pandemii, dodadzą im skrzydeł. Ja wierzę w nauczycieli i w to, że mają oni moc zmieniania świata, dodaje Wioletta Matusiak, druga organizatorka wydarzenia.

Patronat honorowy nad „Giving Circle” objęli: Mieczysław Szczurek, Starosta Cieszyński, Gabriela Staszkiewicz, Burmistrz Cieszyna, Mirosław Sitko, Burmistrz Skoczowa oraz Anna Grygierek, Burmistrz Strumienia.

- „Giving Circle” jest ważną inicjatywą edukacyjną skierowaną do mieszkańców powiatu cieszyńskiego. To również sposób na wsparcie wartościowych społecznie projektów ze środków pozarządowych. Aktywizuje społeczność lokalną i zachęca lokalnych liderów do korzystania z nowoczesnych technologii w pozyskiwanie środków finansowych na cenne inicjatywy społeczne. Budzi wiele pozytywnych emocji. „Giving Circle” jest także sposobem na poszukiwaniu innowacyjnych form filantropii uczestniczącej. Z wielką radością objąłem to wydarzenie patronatem honorowym, mówi Mieczysław Szczurek, Starosta Cieszyński.

Tego roku o wsparcie darczyńców zabiegają inicjatorki trzech projektów, które przedstawiamy poniżej:

Biochemikalsi dzielą się wiedzą ze światem
Ambasador projektu: Izabela Brachaczek, sołtyska Kończyc Małych
Patronat: Stowarzyszenie Miłośników Kończyc Małych

Koordynacja: Joanna Spandel – od 13 lat z werwą uczy miłości do przedmiotów przyrodniczych w SP Pruchna Drogomyśl. Opiekunka Samorządu Uczniowskiego. Działa w Stowarzyszeniu Miłośników Kończyc Małych.

O projekcie: Biochemikalsi to uczniowie, którzy dzielą się wiedzą za światem. Powstaną filmy, w których uczniowie pokażą doświadczenia oraz będą prowadzili własne badania i obserwacje. Poszukają odpowiedzi m.in. na pytania: „Co drzemie w dżemie?”, „Czy rośliny lubią konkurencję?”. Gotowe materiały będą dostępne na YouTube, Facebook. Filmy mogą stanowić inspirację dla innych uczniów, nauczycieli, osób głodnych wiedzy. Ponadto przewidziane są materiały z propozycjami doświadczeń dla najmłodszych. Co ważne – uczestnicy projektu zdobędą umiejętności montażu materiałów filmowych oraz będą doskonalić swoja pracę zespołową. Interdyscyplinarność działań w ramach projektu sprawia, że każdy uczeń może wziąć w nim udział poprzez: pisanie scenariuszy, przygotowanie scenografii, wcielenia się w rolę aktorów, nagrywania i montowania filmów. Środki zebrane podczas wydarzenia „Giving Circle” zostaną przeznaczone na zakup sprzętu, który umożliwi produkcję materiałów dobrej jakości.

Marzenie - zakup kamery sportowej GoPro lub innej o podobnych parametrach. To kompleksowe urządzenie rejestracji obrazu i dźwięku w każdych warunkach, również w terenie.
- Okres pandemii i edukacji zdalnej to trudny czas dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Tym bardziej cieszy mnie fakt, że projekty, których założeniem jest minimalizowanie skutków pandemii wśród młodzieży uzyskały wsparcie. „Giving Circle” w tym roku dodał skrzydeł edukacji. Poza realizacją podstawy programowej mogę zrobić znacznie więcej, mogę działać na rzecz odbudowy relacji między uczniami, dodaje Joanna Spandel.

CichoSza

Ambasador projektu: Ewa Gołębiowska dyrektorka Zamek Cieszyn
Patronat: Fundacja MamGrono

Koordynacja: Natalia Duraj - od 6 lat pedagog, socjoterapeuta, anglista. Niepoprawna optymistka, ale zaniepokojona wzrostem agresji uczniów. Praca to jej pasja, wierzy w zmianę na lepsze, trzeba chęci i odpowiednich ludzi, których już ma. Eliza Szatkowska-Dziadek to pedagog-terapeuta, od 3 lat w SP6 nauczyciel wspomagający, wychowawca. Pomoc i zrozumienie dzieci ze specjalnymi potrzebami kształcenia i wychowania to jej priorytety. Joanna Kulesza - od 6 lat polonistka, miłośniczka Gombrowicza i Szymborskiej, wieczna optymistka z ogromnym poczuciem humoru. Jej praca magisterska dotyczyła dowcipu oraz popularnych sucharów. Uważnie słucha dzieci i odkrywa z nimi tajniki języka, literatury i filozofii. Kocha podróże, góry, ma wiele pasji, nie lubi nudy i lenistwa.

Natalia, Eliza i Asia razem tworzą zgrany team. Razem z uczniami prowadzą samorząd uczniowski, szkolne koło wolontariatu, uczestniczą w licznych szkolnych akcjach.
O projekcie: Patrząc oczami dziecka istnieje potrzeba miejsca wyciszenia w szkole, oazy spokoju, relaksu, komfortu. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom powstał projekt CichoSza. To sala ciszy dla uczniów klas I - VIII, która zapewni im jak najlepsze warunki do pracy, relaksu i wypoczynku oraz ograniczenie hałasu podczas przerw. Ponadto przygotuje uczniów do wysiłku umysłowego na kolejne zajęcia. Strefa ciszy podniesie jakość funkcjonowania szkoły, tworząc lepsze warunki dla uczniów, szczególnie z Autyzmem i z zespołem Aspergera.

Marzenia: Pozyskane środki umożliwią zakup materiałów do przystosowania miejsca w szkole: siedziska dla różnych grup wiekowych, wykonane z materiałów ekologicznych i z odzysku, w przyszłości może hamaki. Potrzebne są fototapety, rośliny doniczkowe, wykładziny, materiały tapicerskie, far, materiały papiernicze.
- Jesteśmy trzema nauczycielkami pracującymi w cieszyńskiej Szkole Podstawowej nr 6. Wzięłyśmy udział w projekcie The GC, który nie tylko umożliwił nam poszerzenie wiedzy, ale przede wszystkim był dla nas bodźcem do wprowadzania długofalowych zmian oraz podnoszenia jakości pracy w naszej placówce. Sam udział uświadomił nam, że współczesna szkoła nie może opierać się jedynie na tradycyjnych metodach dla wszystkich uczniów, że warto zadbać o tych, którzy mają specjalne potrzeby. Chcemy zrozumieć ich świat i pomóc im w codziennym funkcjonowaniu w państwowej placówce. Zawsze warto coś robić dla innych, ponieważ dobro zawsze wraca i to ze zdwojoną siłą, tłumaczy Natalia Duraj.

Mózg kocha obrazy

Ambasadorzy: Dawid Łasiński i Mateusz Łysek członkowie grupy Superbelfrzy RP

Patronat: Stowarzyszenie Kół Gospodyń Wiejskich gminy Skoczów

Anna Żerdka jest nauczycielką i jest z tego bardzo dumna. Kocha się uczyć i uwielbia uczyć innych. Praca z dziećmi i młodzieżą, ich kreatywność i otwartość na świat dodają jej siły do podejmowania różnych wyzwań. Anna jest nauczycielką chemii i biologii w Szkole Podstawowej im. Karola Miarki w Ochabach Małych oraz jest twórcą Bio- chemicznych sketchnotek na Facebooku. Zależy jej na zmianie w edukacji i stara się wychodzić naprzeciw nowym możliwościom. Anna Żertka w projekcie MÓZG KOCHA OBRAZY pragnie spotykać się z mieszkańcami naszego powiatu podczas warsztatów ze sketchnotingu. Sketchnoting jest niczym innym jak połączeniem słów i obrazów, które można z powodzeniem wykorzystać podczas tworzenia notatek wizualnych. Swój projekt nazwała „Mózg kocha obrazy” i podczas warsztatów chce nauczyć uczestników tworzenia kreatywnych notatek, zgłębiania tajników sketchnotingu oraz czerpania dziecięcej radości z procesu twórczego. Chce pokazać małym i dużym, jak myśli zamienić w obrazy, które pozawalają uczyć się łatwiej i skuteczniej. Z kim chce się spotkać na wspólnym rysowaniu? Planuje odwiedzić nauczycielki z Przedszkola Publicznego w Ochabach, dzieci i młodzież z formacji „Dzieci Maryi” przy Parafii Św. Marcina w Ochabach, młodzież w Domu Pomocy Społecznej w Strumieniu i Domu Dziecka w Międzyświeciu. Zorganizuje także serię szkoleń dla chętnych nauczycieli w Cieszynie, Skoczowie czy Bielsku - Białej.

Marzenie: Profesjonalne markery ekologiczne – NEULAND. To marzenie i doskonała inwestycja trenera, wykładowcy, każdego, kto często korzysta z wielkich formatów. Posiadają wieloletnią trwałość, wszystkie części można dostosować do potrzeb, wymienić, napełniać. Obudowa jest ergonomiczna, dostosowana do osób prawo i lewo ręcznych. Uczestnicy spotkań będą mieli do profesjonalnych artykułów papierniczych, w tym markerów.

- Jestem niesamowicie zaskoczona ciepłym przyjęciem mojego projektu, szczególnie przez osoby obecne na żywo w wydarzeniu „Giving Circle”. Cieszę się, że wiele osób uważa, że rozwój twórczego i kreatywnego myślenia wśród dzieci i młodzieży jest ważny. Ale nie o samą kreatywność w moim pomyśle chodzi. Chodzi również o to, aby dzieci nauczyły się, jak wiele metod uczenia i zapamiętywania istnieje. Jednak najważniejszym czego dzieci potrzebują po czasie pandemii będą spotkania na żywo, pełne śmiechu i zabawy oraz wymiany doświadczeń. Bo przecież edukacja to relacja, komentuje na gorąco Anna Żerdka.

mat/pras (Starostwo Powiatowe w Cieszynie)
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter