Od niedzieli (28 lutego) młodzież oazowa będzie rozprowadzać w parafiach baranki oraz paschaliki.

Baranki i paschaliki wielkanocne to nieodłączne symbole Świąt Wielkanocnych. Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej co roku rozprowadza je w całej diecezji - a wszystko po to, aby pomóc najbardziej potrzebującym.

Wśród wielu akcji wielkopostnych do wszystkich parafii trafią dodatkowo "paschaliki wielkopostne", czyli specjalne świece, które każdy z nas będzie mógł zabrać ze sobą na Liturgię Paschalną, w Wielką Sobotę. Cały dochód ze sprzedaży baranków i paschalików, jak w latach ubiegłych z powodzeniem wesprze wszelkie działania Caritas na rzecz ubogich, schorowanych i potrzebujących.

W Wielka Sobotę, baranki zostaną poświęcone w naszych kościołach i trafią na stoły wielkanocne. Każdego roku w parafiach można nabyć baranki wielkanocne „Caritas”, a jednocześnie uszczęśliwić tych, którzy tej pomocy najbardziej potrzebują. Wielkanocne Dzieło Caritas od lat włącza się w propagowanie i krzewienia idei chrześcijańskiej miłości i miłosierdzia oraz niesienia pomocy ludziom potrzebującym.

Zwyczaj stawiania baranka na stole wielkanocnym pochodzi z XIV wieku, a zapoczątkowany został przez papieża Urbana V. Baranek jest nieodłącznym symbolem męki, śmierci oraz Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Od tysięcy lat w wielu kulturach, baranek był zwierzęciem ofiarnym. Uważany za symbol łagodności i cierpliwości, pełnił funkcję mediatora między światem ludzi i strefą sacrum. Baranek Boży symbolizuje ofiarę Jezusa na krzyżu, którą Chrystus złożył dla odkupienia ludzkości. W Wielka Sobotę, baranki zostaną poświęcone w naszych kościołach i trafią na stoły wielkanocne.

Wielkanocne Dzieło Caritas od lat włącza się w propagowanie i krzewienia idei chrześcijańskiej miłości i miłosierdzia, oraz niesienia pomocy ludziom potrzebującym.

Tekst i foto: P.Staroń
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter