W tegoroczną Niedzielę Palmową nie było jak ubiegłych latach diecezjalnych Dni Młodzieży i procesji z bielskiego kościoła  Trójcy Przenajświętszej do katedry. Z uwagi na panującą pandemię zamiast procesji, odbyło się jedynie poświęcenie palm w katedrze przez ks. biskupa Romana Pindla.

Uroczystą Eucharystię sprawował ks. biskup Roman Pindel, a wraz z nim przy ołtarzu modlili się księża: Antoni Młoczek- proboszcz parafii, Marek Studenski – wikariusz generalny naszej diecezji, Piotr Góra – sekretarz ks. biskupa, Krzysztof Zięba – wikariusz w parafii św. Katarzyny w Czechowicach – Dziedzicach.

W homilii ks. biskup Roman Pindel nawiązując do czytanej Ewangelii ( Mk 14, 1 – 15, 47) powiedział: „Dziś, po tak długiej ewangelii każdy z nas powinien czuć się przepełniony ogromnym ładunkiem treści i to ważnych dla naszej wiary. Nie tylko jest to najdłuższa ewangelia w całym roku. Obejmuje opis wydarzeń Wielkiego Tygodnia od wjazdu Jezusa do Jerozolimy aż do śmierci na krzyżu i pogrzebania Jego ciała. Przedstawia wydarzenia, które miały miejsce w kolejne dni od niedzieli do piątku.

Dlaczego to Kościół od wieków wiernym, którzy przyjdą do świątyni w Niedzielę Palmową każe uważnie wsłuchać się w całą historię Męki i Śmierci? Powodem jest troska o to, uczestnicy tej Eucharystii mogli usłyszeć tyle, by im wystarczyło na cały tydzień, najważniejszy w roku.

Usłyszeliśmy 1/8 całej Ewangelii św. Marka. Możemy być dziś zmęczeni tak długim tekstem. Dlatego powracajmy do tych treści w kolejne dni aż do piątku. Możemy odczytywać w kolejne dni tygodnia fragmenty i w ten sposób towarzyszyć Jezusowi w Jego oczekiwaniu na Mękę i Śmierć. Kto ma możliwość uczestniczenia we Mszy świętej codziennie, może wsłuchiwać się w codzienną ewangelię. Wreszcie czytać można samemu fragmenty ewangelii, by łączyć się przez nie z Jezusem w kolejne dni Wielkiego Tygodnia.

Niektórzy wierni nie poprzestawali na czytaniu Ewangelii i pism zapowiadających Mękę i Śmierć, ale także wyruszali na pielgrzymkę do Jerozolimy, później do miejsc, które miały być podobne do Jerozolimy z czasów Jezusa, przez ukształtowanie terenu czy odpowiednie stacje Męki Pańskiej. W Jerozolimie i w licznych Kalwariach pielgrzymi spędzali czas od Niedzieli Palmowej do Zmartwychwstania.

Nie każdy jednak odnajdzie się wśród pielgrzymów w Jerozolimie, czy w Kalwarii Zebrzydowskiej. Wielu woli odprawić drogę krzyżową w kościele albo czytać codziennie jakiś fragment Męki Pańskiej. Tym bardziej pozostańmy w czasie pandemii. Tym bardziej powróćmy do słowa Bożego i rozważajmy je w tych dniach. Abyśmy głębiej pojęli, mocniej uwierzyli i radośnie głosili, że Pan nie tylko z miłości do nas cierpiał i za nasze grzechy umierał, ale i że zmartwychwstał, byśmy byli bardziej pewni byli naszej wiary”.

Oprawę liturgiczną oraz muzyczną  przygotowali członkowie działającej przy katedrze wspólnoty neokatechumenatu.

Decyzją papieża Franciszka diecezjalne Dni Młodzieży, obchodzone na całym świecie z inicjatywy papieża Jana Pawła II w Niedzielę Palmową, od 2021 roku będą odbywały się w uroczystość Chrystusa Króla, poprzedzającą adwent. W tym roku przypada ona 21 listopada.

Tekst i foto: Marian Szpak


 

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter