Jesteś pasjonatem modelarstwa lub posiadasz zdolności plastyczne? Lubisz spędzać czas kreatywnie, konstruując modele? Ten konkurs jest dla Ciebie! Obchodzona w tym roku 80. Rocznica Pierwszego Zrzutu Cichociemnych w Dębowcu stała się inspiracją dla Gminnego Ośrodka Kultury w Dębowcu do ogłoszenia konkursu na wykonanie trójwymiarowego modelu samolotu RAF-u, Armstrong Whitworth Whitley, którym przedostali się na teren kupowanej Ojczyzny pierwsi spadochroniarze Armii Krajowej. Samolot wystartował w 1941 roku z lotniska Stradishall we wschodniej Anglii z trzema Polakami na pokładzie.

- Główne obchody już za nami (13.02), ale chcielibyśmy, aby cały ten rok upłynął pod znakiem cichociemnych. Dlatego też w kalendarzu wydarzeń kulturalnych Gminy Dębowiec nie zabraknie propozycji związanych z tą tematyką. Na dobry początek zapraszamy do wzięcia udziału w powiatowym konkursie plastyczno-modelarskim “Zostań konstruktorem samolotu – operacja Adolphus” informuje Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Dębowcu. 

Powiatowy konkurs modelarski odbywa się patronatem Wójta Gminy Dębowiec Tomasza Brannego oraz Starosty Cieszyńskiego Mieczysława Szczurka, jest adresowany dla dzieci i młodzieży z terenu powiatu cieszyńskiego. Jego celem jest pogłębienie wiedzy historycznej na temat wydarzeń związanych z pierwszym zrzutem, a także stworzenie wystawy modeli samolotów.

- W konkursie mogą wziąć udział dzieci i młodzież z terenu powiatu cieszyńskiego. Zadaniem uczestników konkursu jest przygotowanie modelu przestrzennego dowolną techniką i dostarczenie go do siedziby ośrodka kultury lub Biblioteki w Dębowcu - tłumaczy GOKSiT. 

Do stworzenia modelu 3D młodzi pasjonaci modelarstwa mogą wykorzystać wiele popularnych materiałów jak papier, tekturę, drewno czy puszki. Również skala modelu nie powinna być ograniczeniem dla młodych konstruktorów. Istotą jest stworzenie modelu, który będzie wiernie odzwierciedlał oryginał. Konkurs zostanie rozstrzygnięty w trzech kategoriach wiekowych (7-10 lat, 11-14 lat oraz 15-18 lat)

- Wygrywa samolot uczestnika, który najwierniej odwzoruje samolot, którym lecieli oraz z którego wyskoczyli Cichociemni w 1941 roku do okupowanego kraju. Na zwycięzców w trzech kategoriach wiekowych czekają atrakcyjne nagrody: dyski zewnętrzne, klawiatury, myszki, słuchawki, pendrive, puzzle 3D oraz lego – zachęca na stronie FB GOKSiT w Dębowcu. Na gotowe prace organizator czeka do 30 kwietnia.

Tekst Krzysztof Telma

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter