Cieszyński Ośrodek Kultury i Miasto Cieszyn zapraszają do udziału w obchodach Narodowego Święta Trzeciego Maja ONLINE. Niestety po raz drugi nie mamy możliwości zorganizowania tradycyjnych obchodów, jednak zachęcamy do uczestnictwa online w zaplanowanych na ten dzień wydarzeniach:

10.30 - MSZA PATRIOTYCZNA - Sanktuarium Matki Boskiej Cieszyńskiej (Kościół Parafialny p.w. św. Marii Magdaleny w Cieszynie) - transmisja online na stronie parafii: www.parafiamagdaleny.pl;
12.30 - KONCERT PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ - emisja koncert online w formie wideo na profilu COK na facebooku,
14.30 - BIAŁO-CZERWONY KOTYLION - warsztaty artystyczne online z Agnieszką Pawlitko - emisja na profilu COK na facebooku.


XIX Lekcja Śpiewania Patriotycznego odbędzie się wirtualnie na profilu Cieszyńskiego Ośrodka Kultury
„Dom Narodowy” COK w serwisie facebook.

Dni Świąt Narodowych upamiętniają najjaśniejsze karty w historii polskiego narodu. Jedną z nich jest data 3 maja 1791 roku. Tego dnia Sejm uchwalił ustawę regulującą ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja 3 Maja była pierwszym tego typu dokumentem w Europie i drugim w świecie.
Dziś Narodowe Święto Trzeciego Maja szczególnie skłania do refl eksji i zastanowienia się, co dla nas obywateli znaczy słowo Ojczyzna, czym w dobie wielomiesięcznej walki z niewidzialnym wrogiem jest dla nas patriotyzm. Dziś nie musimy stać na barykadach i bronić Niepodległości. By być Patriotą może (i aż) wystarczy dbać o środowisko naturalne, o małą Ojczyznę, troszczyć się o najbliższych i dostrzegać potrzebujących. Kiedy przygotowywaliśmy dla Państwa śpiewnik przed rokiem, byliśmy przekonani, iż w pandemicznej sytuacji robimy to po raz pierwszy i ostatni... Stało się jednak inaczej. Po raz kolejny nie możemy tego wspaniałego dnia świętować tak, jak to zawsze bywało – wspólnie i radośnie.

Nie możemy spotkać się na cieszyńskim Rynku, by razem, ramię w ramię, zaśpiewać pieśni, które od lat budują tożsamość naszego narodu. Nie zapominamy jednak o tej wspaniałej rocznicy i chociaż czasy są trudne, a walka z niewidzialnym wrogiem zmusza nas do odpowiedzialnego zachowania i pozostania w domach, chcemy choć na chwilę w tych Państwa domach zagościć. Dlatego po raz kolejny oddajemy w Wasze ręce śpiewnik z najpiękniejszymi, polskimi pieśniami patriotycznymi, byście mogli te pieśni śpiewać w swoim rodzinnym gronie.

Cieszę się, że po raz kolejny Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy” może mieć swój udział w wydaniu tej niezwykłej pozycji. Niech ta książeczka będzie z Wami nie tylko w dniach świątecznych, ale będzie Wam także służyć do codziennego pielęgnowania pamięci i tradycji narodowej. Pozostaję z nadzieją, że ta pozycja nie będzie tylko stać na półce czy leżeć w szufladzie, ale każdego dnia przypominać będzie nasze piękne pieśni, które są częścią polskiej tradycji i kultury. Na koniec pragnę Państwu przypomnieć, że wartości zawarte w pierwszej pisanej konstytucji w Europie: wolność wyznania, równość wobec prawa, tolerancja, podział władzy, rządy oparte na woli narodu, stały się fundamentem rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. 3 maja powinniśmy o tym pamiętać szczególnie, o czym przypominać ma śpiewnik, który trzymają Państwo w swoich rękach.

Adam Cieślar – Dyrektor COK „Dom Narodowy”
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter