W parafii p.w. Imienia Najświętszej Maryi Panny w Cieszynie – Bobrku trwa remontów organów. Pochodzący z początku XX wieku instrument wykonany przez braci Rieger z Jagerndorf wymagał kosztownej renowacji. Wymieniono już układ zasilania powietrzem, obecnie trwa pierwszy etap wymiany mieszków klinowych, które pełnią ważną funkcję w układzie traktury pneumatycznej. Jego zakończenie zaplanowano jeszcze przed uroczystością Pierwszej Komunii Świętej w parafii. 

Organy serii Opus służą w kościele od samego początku powstania parafii. O pochodzącym z 1909 roku instrumencie pisała przed stu laty na swoich łamach ówczesna Gwiazdka Cieszyńska, informując w maju 1910 roku o poświęceniu świątyni na Bobrku i zainstalowanych tam organach.  

Podczas Mszy Św. przygrywał nasz kierownik szkoły na organach zakupionych od firmy Riegera i nasza “kapela". Szczęśliwie, nasze organy zachowały się do dzisiejszych czasów praktycznie w oryginalnym stanie, poza mieszkami. Są więc doskonałym przykładem budownictwa organowego tamtego okresu i należy zachować je w oryginalnym stanie na przyszłe lata. W 2019 roku udało się nam wymienić układ zasilania powietrzem. Pierwszy taki układ (dmuchawa z silnikiem elektrycznym oraz kanał powietrzny) był "dołożony" do organów najpewniej w latach powojennych wraz z zelektryfikowaniem kościoła. Wcześniej organy były kalikowane (napełniane powietrzem) siłą mięśni kalikanta tłumaczy Michał Danel organista.

Mieszki klinowe przechodziły już przed laty renowacje, jednak ich budowa odbiegała nieco od oryginalnych, co sprawiało podczas gry pewne problemy. Końcowy etap prac związanych z wymianą mieszków parafia planuje wykonać w drugiej dekadzie maja. Proboszcz parafii dziękuje za wszelką pomoc i zachęca do wsparcia remontu instrumentu, który będzie przez kolejne lata ubogacał liturgie i dostarczał wiernym wielu wrażeń.

Link do strony https://youtu.be/pqYVS6HJsqA 

Tekst Krzysztof Telma/ foto FB parafii

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter