Kaplicówka w Skoczowie to miejsce, na którym w 1995 roku Ojciec Święty Jan Paweł II odprawił Mszę świętą za dar kanonizacji Jana Sarkandra.

Na pamiątkę tego wydarzenia, do dnia dzisiejszego na Kaplicówce stoi papieski krzyż - pamiątka za nabożeństwo odprawione przez Ojca Świętego Jana Pawła II na katowickim Muchowcu w 1983 roku.

Beatyfikacji świętego Jana Sarkandra dokonał Papież Pius IX 6 maja 1860 r., a Jan Paweł II kanonizował go 21 maja 1995 r. w Ołomuńcu. Z tej okazji co roku zawsze w pierwszą niedzielę czerwca odbywają się uroczystości ku czci świętego.

Na Kaplicówce, oprócz wielkiego krzyża, na szczycie wzgórza stoi pomnik na cześć Jana Pawła II oraz Dąb Jana Pawła II, który wyrósł z żołędzi zebranych z Dębu Chrobry.  Nasiona zostały poświęcone przez Ojca Świętego Jana Pawła II, podczas Pielgrzymki Leśników Polskich do Watykanu 28 kwietnia 2004r.

Poza miejscem czci św. Jana Sarkandra poświęconemu temu męczennikowi, do którego każdego roku odbywa się pielgrzymka, Kaplicówka to wzgórze (blisko 400 metrów n.p.m.), z którego roztacza się piękna panorama na Skoczów i Beskid Śląski.

Tak naprawdę Kaplicówka to Górka Wilamowicka, a swoją powszechną nazwę zawdzięcza zawdzięcza obecnej tam od ponad 150 lat kaplicy św. Jana Sarkandra. Św. Jan Sarkander urodził się w Skoczowie i był księdzem, który w 1620 roku poniósł męczeńską śmierć  podczas wojny trzydziestoletniej.

Św. Jan Sarkander jest m.in. patronem Stowarzyszenia Dziedzictwo św. Jana Sarkandra w Cieszynie, które sprawuje opiekę duchową nad "Gwiazdką Cieszyńską", i jest jednocześnie jej wskrzesicielem i pomysłodawcą w formie portalu internetowego. Niegdyś "Gwiazdka Cieszyńska" wydawana była wyłącznie w formie papierowej.

Tekst i foto: P.Staroń

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter