Po rocznej przerwie związanej z pandemią, powróciliśmy do procesji Bożego Ciała. Co prawda nie było tradycyjnej procesji ulicami Bielska – Białej, z bielskiej katedry do bialskiego kościoła Opatrzności Bożej, a jedynie jedynie wokół bielskiej katedry.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa rozpoczęła się w bielskiej katedrze Mszą świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem ks. biskupa Romana Pindla, a przy ołtarzu modlili się:  ks.   Antoni Młoczek - proboszcz katedry, ks. Marek Studenski – wikariusz generalny diecezji bielsko – żywieckiej, oraz ks. Piotr Góra – sekretarz ks. biskupa.

Słowo Boże do wiernych wygłosił ks. Marek Studenski, który zaznaczył, że Jezus nie tylko zostawił nam pamiątkę swojej obecności, ale pozostawił przede wszystkim samego siebie. „Tego nikt z nas nie może zrobić, bo nikt z nas nie jest Bogiem. On w swojej szalonej miłości wpadł na taki plan”, że tajemnica Eucharystii była dla pierwszych chrześcijan czymś niesamowitym, a dla ich wrogów – nie do pojęcia. „Eucharystia jest jakimś niepojętym, szalonym wyrazem miłości Boga do człowieka. Aby zostać z człowiekiem, Jezus ukrył się w chlebie, który można przyjąć jako pokarm. To jest rzeczywiście szaleństwo miłości”.

„Widzimy, jak Eucharystia jest wielką tajemnicą, jest bardzo spleciona z naszym życiem, że jest to uczta miłości, że ludzka miłość łączy się z miłością Boga. Jedzenie jest czymś najbardziej intymnym. Poznajemy naszych bliskich po tym, jak jedzą. Nic dziwnego, że apostołowie poznają Jezusa po łamaniu chleba”. „Odkryjmy na nowo sens Eucharystii w naszym życiu, odejdźmy od rutyny”.

Na zakończenie ks. Marek wyraził  radość ze wspólnego, licznego uczestnictwa w uroczystości. „Tęsknota za tym spotkaniem przy stole eucharystycznym stale nam towarzyszyła”.  „Czasami może dobrze, że na chwilę mamy odcięty dostęp do tego, co jest dla nas ważne, bo możemy to odkryć na nowo. Może Pan Bóg dopuścił tę izolację, byśmy na nowo przemyśleli i odkryli sens tego, w czym uczestniczymy, żebyśmy wyszli z rutyny”.

Po zakończeniu Mszy świętej odbyła się procesja wokół katedry z Najświętszym Sakramentem z udziałem księży gości i katedralnych, poczty sztandarowe grup katedralnych, sióstr zakonnych, dzieci pierwszej z komunii sypiących kwiaty oraz licznie zgromadzonych wiernych.

Na zakończenie Eucharystii ks. biskup Roman udzielił zebranym apostolskiego błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

Tekst i foto: Marian Szpak

 

 

 

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter