„Ewangelia radosną obietnicą” to hasło tegorocznej, jubileuszowej pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. Odbyła się ona w dniach 10 i 11 lipca br., a jej kulminacyjnym punktem była niedzielna Msza Św., której przewodniczył metropolita częstochowski, ks. abp Wacław Depo.

Słuchacze Radia Maryja tworzący wspólnotę Rodziny Radia Maryja, drugi dzień pielgrzymki rozpoczęli Godzinkami ku czci Najświętszej Maryi Panny. Ci, którzy codziennie modlą się poprzez radio, tym razem mieli okazję być razem, w tym wyjątkowym miejscu, na Jasnej Górze, które tak szczególnie ukochali. W modlitewnym czuwaniu Rodzinie Radia Maryja towarzyszył zespół Lumen. Z każdą godziną do Częstochowy przybywali kolejni wierni, aby uczestniczyć o godz. 11.00 w Eucharystii. Przybyli również zaproszeni goście. A wśród nich parlamentarzyści Sejmu i Senatu RP, PE, samorządowcy oraz członkowie rządu. Obecne były także poczty sztandarowe różnych grup społecznych i zawodowych.

Przed centralnym momentem spotkania  odczytano listy nadesłane do uczestników pielgrzymki. Pozdrowienia Rodzinie Radia Maryja przekazał prezydent Andrzej Duda. List głowy państwa odczytała szefowa jego kancelarii, Grażyna Ignaczak-Bandych. – Dają Państwo świadectwo żywej wiary, niewyczerpanej miłości bliźniego i nadziei – czytała szefowa prezydenckiej kancelarii.  Cały list można przeczytać TUTAJ

Kolejny list nadesłał prezes PiS, Jarosław Kaczyński. W liście odczytanym przez poseł do PE Jadwigę Wiśniewską pisał, że inżynierowie nowego świata proponują nam dzisiaj Polskę bez Boga i wartości. – Chcą umeblować nasz polski dom na swoją modłę i wyzuć nas z tego wszystkiego, co miłujemy. Ten nowy świat, który chcą nam narzucić, jest światem na opak, światem antywartości – wskazał prezes PiS.  Cały list można przeczytać TUTAJ

O Rodzinie Radia Maryja w dniu jej spotkania z Jasnogórską Panią pamiętał Ojciec Święty Franciszek. – Pamiętam i błogosławię tym wszystkim, którzy dzisiaj w Polsce uczestniczą w pielgrzymce Rodziny Radia Maryja w częstochowskim sanktuarium – pozdrowił z Kliniki Gemelli Ojciec Święty, gdzie przechodzi pooperacyjną rekonwalescencję.

Potem nadszedł czas na uroczystą niedzielną Mszę św. Przewodniczył jej ks. abp Wacław Depo, a koncelebrowali: ks. abp Tadeusz Wojda – metropolita gdański, ks. bp Edward Frankowski – sandomierski biskup pomocniczy senior, ks. bp Ignacy Dec – świdnicki ordynariusz senior, ks. bp Stefan Regmunt – zielonogórsko-gorzowski ordynariusz senior, ks. bp Tadeusz Bronakowski – łomżyński biskup pomocniczy, ks. bp Łukasz Buzun – kaliski biskup pomocniczy, ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz – drohiczyński ordynariusz senior, ks. bp Adam Bałabuch  - świdnicki biskup pomocniczy, ks. bp Ryszard Karpiński – lubelski biskup pomocniczy senior, oraz ks. bp Stanisław Dziuba – misyjny biskup z RPA. Eucharystię koncelebrowali też  o. Janusz Sok – prowincjał Warszawskiej Prowincji Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, ojcowie redemptoryści posługujący w Radio Maryja w Toruniu, a także liczni kapłani, którzy przybyli z różnych stron Polski.

W wygłoszonej homilii metropolita częstochowski, ks. abp Wacław Depo zwrócił uwagę, że po śmierci ks. kard. Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II Polska została poddana silnej presji z zewnątrz. Przykładem tej presji jest raport Maticia. Dokument, który tzw. aborcję nazywa prawem człowieka, znalazł poparcie w Parlamencie Europejskim. – Przekazujemy wyrazy podziękowania i uznania zarówno polskim posłom do Parlamentu Europejskiego, jak również i z zagranicy, którzy wyrazili swój głos sprzeciwu wobec agresywnej ideologii raportu Maticia z Chorwacji – powiedział metropolita częstochowski. Zwrócił również uwagę, że dziś zbyt dużo jest reformatorów i tych, którzy chcą oczyszczać prawdę i wiarę Kościoła. Wskazał, że głównym skutkiem laicyzacji jest zepchnięcie Jezusa na peryferie, wyrzucenie na margines nadziei życia wiecznego. Rodzinę Radia Maryja metropolita częstochowski nazwał „Pielgrzymami Nadziei”. – Chrześcijanin nie może żyć naprawdę bez perspektywy radosnej nadziei spotkania z Bogiem w wieczności. Dlatego życie mamy rozumieć, przeżywać jako pielgrzymkę nadziei. My nie jesteśmy stąd – podkreślał hierarcha.

Pełny tekst homilii ks. abp Wacława Depo można odsłuchać TUTAJ

W tym roku Radio Maryja będzie przeżywać 30 lat istnienia. Rocznica zbiega się z 50-leciem kapłaństwa dyrektora rozgłośni, o. dr. Tadeusza Rydzyka CSsR, o czym przypomniał prowincjał redemptorystów, o. Janusz Sok CssR. – Ojciec Dyrektor ma taką jedną swoją osobliwość, a mianowicie szybko się męczy, ale tylko wtedy, gdy nic nie robi – zauważył o. Janusz.

Na Jasnej Górze nie mogło też zabraknąć słów Dyrektora Radia Maryja . Dziękował pielgrzymom i przypomniał im, by tę radość, jaką odnajdują w Bogu, nieśli dalej.– Mimo  pandemii wyszliście z domów. Wyprowadźcie też z domów tych, którzy jeszcze do kościoła nie wrócili. Przyprowadźcie ich do kościołów. Przez internet nie można doświadczyć tego, jak wielkim darem jest Jezus w Eucharystii – mówił o. dr Tadeusz Rydzyk. Trudno też doświadczyć  żywej wspólnoty.
Właśnie na to spotkanie wspólnotowe, pełną radości i śpiewu, tak bardzo czekali pielgrzymi, którzy dziś dotarli na Jasną Górę. – Abyśmy byli jedno, podajmy sobie ręce – podsumowano wypowiedź o. dyrektora słowami znanej pieśni.

Liturgii towarzyszyła oprawa muzyczna w wykonaniu orkiestry koncertowej „Viktoria” z parafii pw. MB Zwycięskiej w Warszawie-Rembertowie. Jej koncert można zobaczyć i odsłuchać TUTAJ

Wspólne pielgrzymowanie zakończyła Koronka do Bożego Miłosierdzia.

Opuszczając jasnogórskie błonia, pielgrzymi kierowali się do bazyliki jasnogórskiej i kaplicy z cudownym obrazem MB Częstochowskiej, a także do licznie rozstawionych namiotów m.in. Wydawnictwa Nasza Przyszłość, Naszego Dziennika, WSKSiM, Niedzieli.

W tej wielotysięcznej ludzkiej rzeszy udało się nam spotkać pielgrzymów z naszej diecezji bielsko-żywieckiej:  Barbarę i Sebastiana Wieczorek, którzy przyjechali z pielgrzymką autobusową z parafii Chrystusa Króla w Bielsku-Białej Leszczyny.- Jak powietrza czy pożywienia tak samo potrzebujemy spotkania przy częstochowskim sanktuarium w gronie Rodziny Radia Maryja i kontaktu z żywym Bogiem oraz Matką Najświętszą, aby móc normalnie żyć. To wszystko tkwi w naszych sercach. Dlatego tu przybywamy i  musimy tu być - krótko stwierdziła pani Barbara. Potwierdziła równocześnie, że są słuchaczami Radia Maryja, oglądają TV TRWAM i wspierają te rozgłośnie.

Jak za każdym razem, pielgrzymi wynosili, po tegorocznym spotkaniu Rodziny Radia Maryja na Jasnej Górze, duchowe wzmocnienie wiary, słowa prawdy, dawkę nadziei i wiele radości,    demonstrując równocześnie wierność Bogu, Ojczyźnie i Kościołowi.

Więcej zdjęć można zobaczyć TUTAJ

Tekst i fotografie: Urszula i Andrzej Omylińscy


Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter