W najbliższy piątek 16 grudnia o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej odbędzie się spotkanie promocyjne poświęcone regionalnym kalendarzom na rok 2017. - W prezentacji weźmie udział rekordowa liczba dziewięciu wydawnictw, które zaprezentują ich redaktorzy: Izabela Kraus-Żur (Kalendarz Śląski), Monika Niemiec (Kalendarz Ustroński), Angelika Ogrocka (Kalendarz Miłośników Skoczowa), Małgorzata Szteler-Furmaniuk (Kalendarz Goleszowski), ks. Jerzy Below (Kalendarz Ewangelicki), ks. Janusz Kożusznik (Kalendarz Ewangelicki - Evangelický kalendář), Józef Michałek (Kalendarz z Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa), Jan Picheta (Kalendarz Beskidzki) oraz Leszek Pindur (Kalendarz Cieszyński). Goście będą mieli okazję nabyć każdy z omawianych tytułów – informuje „Gwiazdkę Cieszyńską” Krzysztof Szelong, dyrektor Książnicy Cieszyńskiej.

Długa i piękna tradycja wydawania kalendarzy na Śląsku Cieszyńskim ma się bardzo dobrze. Zwykle ukazują się one na przełomie listopada i grudnia, dostarczając miłośnikom regionu kolejną porcję tekstów historycznych, wspomnień, ciekawostek, poezji i prozy czy sprawozdań z życia miejscowych organizacji. Można odnieść wrażenie, że poziom regionalnych wydawnictw tego typu sukcesywnie idzie w górę, czego wyrazem może być nagroda Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich im. Aleksandra Milskiego, przyznana w tym roku „Kalendarzowi Beskidzkiemu”. Inne tytuły starają się nie zostawać w tyle i zwracają uwagę czytelników oryginalnymi dodatkami (w czym przoduje zwłaszcza „Kalendarz Śląski”), efektownym designem, malowniczymi zdjęciami czy reprodukcjami obrazów, a także uznanymi nazwiskami autorów. Po raz pierwszy w gronie prezentowanych tytułów znajdą się kalendarze ewangelickie – wydawany w Bielsku-Białej „Kalendarz Ewangelicki” i ukazujący się w Czeskim Cieszynie dwujęzyczny „Kalendarz Ewangelicki - Evangelický kalendář”.

Wydawanie książkowych kalendarzy ma na Śląsku Cieszyńskim długą tradycję, którą zapoczątkował Paweł Stalmach, przygotowując w 1857 r. pierwszy rocznik “Kalendarza Cieszyńskiego dla Katolików i Ewangelików”. Przez kolejne dziesięciolecia region stał się swoistym kalendarzowym „zagłębiem” – jak podaje „Bibliografia kalendarzy wydanych w języku polskim poza granicami Polski od roku 1716” Władysława i Wojciecha Chojnackich, na Śląsku Cieszyńskim, ustępującym powierzchnią i liczbą ludności pozostałym regionom Polski, ukazało się najwięcej polskich tytułów periodyków tego typu, pomijając tylko największe miasta – Warszawę i Kraków! Także i dziś nie ma w Polsce drugiego regionu, gdzie tradycja wydawania – będących wszak niegdyś w powszechnym użyciu – kalendarzy przetrwała w takim stopniu jak u nas. Część prezentowanych w Książnicy kalendarzy może pochwalić się już kilkudziesięcioletnim bagażem doświadczenia, absolutnym rekordzistą jest jednak „Kalendarz Ewangelicki”, który – ukazując się z krótkimi przerwami od 1882 r. – jest jednym z najdłużej wydawanych polskich czasopism w ogóle. Edycja na rok 2017 jest już 131. rocznikiem tego periodyku!

Moderatorem spotkania, które potrwa około 75 minut, będzie Wojciech Święs..

autor: Książnica Cieszyńska
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter