Co łączy Cieszyn z Żyrardowem? Osoba Pawła Hulki-Laskowskiego – pisarza, tłumacza, publicysty i działacza, który przełożył na język polski utwory wielkich autorów, takich jak: Karel Čapek, Božena Němcová, Jonathan Swift, James Fenimore Cooper, Dmitrij Mereżkowski, Ernst Kretschmer, Emil Ludwig, Roger Martin du Gard. Jednak najbardziej znany jest z tłumaczenia „Przygód dobrego wojaka Szwejka” Jaroslava Haška.

Paweł Hulka-Laskowki urodził się 25 czerwca 1881 roku w Żyrardowie, a zmarł 29 października 1946 roku w Cieszynie, gdzie jest pochowany. Rada Miasta Żyrardowa podjęła uchwałę, ustanawiając rok 2021, rokiem Pawła Hulki-Laskowskiego, w 75. rocznicę narodzin i 140. rocznicę śmierci. W odpowiedzi na uchwałę Centrum Kultury w Żyrardowie przygotowało spektakl „Melduję posłusznie”, który jest kabaretową odsłoną powieści Jaroslava Haška „Przygody dobrego wojaka Szwejka” w przekładzie Pawła Hulki-Laskowskiego. Widowisko teatralno-muzyczne, zawierające najzabawniejsze fragmenty książki, ukazujące atmosferę czasów pierwszej wojny światowej, przeplatane współczesnymi piosenkami oddającymi usposobienie głównego bohatera będzie można obejrzeć 29 października o godz. 19:00 w sali widowiskowej Cieszyńskiego Ośrodka Kultury „Dom Narodowy”. W rolach głównych wystąpią pracownicy Centrum Kultury w Żyrardowie (scenariusz i reżyseria: Dominika Dawidowicz, przygotowanie muzyczne: Robert Siniarski). Wstęp jest wolny.

Organizacja spektaklu w Cieszynie jest efektem współpracy COK „Dom Narodowy” i CK w Żyrardowie, zapoczątkowanej podczas udziału obu instytucji w programie Narodowego Centrum Kultury „Zaproś nas do siebie” w roku 2019.

- Dzięki kontaktom nawiązanym podczas tego programu instytucje kultury z całej Polski podejmują współpracę ze sobą, jak również wymieniają się doświadczeniami związanymi z działalnością kulturalną. Spektakl „Melduję posłusznie”, który będzie wystawiony w Cieszynie, jest doskonałym przykładem współpracy między instytucjami, które jak się okazuje, mają też punkty wspólne – mówi Adam Cieślar, dyrektor COK Dom Narodowy.

(COK)
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter