Profesor Daniel Kadłubiec – polski etnograf i historyk literatury, badacz kultury, folkloru i języka Śląska Cieszyńskiego wyróżniony nagrodą miasta Cieszyna w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Zasłużony dla Ziemi Cieszyńskiej mieszkaniec Zaolzia otrzymał nagrodę z rąk Prezydium Rady Miejskiej Cieszyna podczas piątkowego koncertu z okazji 103 rocznicy powołania Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie.

- To wyróżnienie jest dla mnie tak ogromnie ważne, bo z Cieszyna pochodzi, miejsca z taką ogromną wspaniałą, postępową, intelektualną i różną tradycją. To jest nagroda cieszyńskości, a jest ona dla mnie synonimem wartości, solidności, pracowitości i wszystkich dodatnich epitetów. Jest mi ogromnie miło i z wielkim szacunkiem przyjmuję nagrodę, dziękując tym, którzy zarekomendowali mnie do tej nagrody i tym, którzy tę rekomendację uznali za słuszną podkreślał prof. Daniel Kadłubiec. 

Jednocześnie przypomniał, że to właśnie nad Olzą w 1918 roku zaczął się tworzyć zalążek państwa polskiego.

- W Cieszynie rodzili się ludzie z ogromnym potencjałem intelektualnym, narodowym, ale też obywatelskim. 103 lata temu, Ci wszyscy, o którym mówimy, że są dziedzicami tej wielkości cieszyńskiej, pierwsi w Polsce, w nowo rodzącej się Ojczyźnie wzięli władze w swoje ręce. Mieli tę świadomość, że tak trzeba zrobić.

Tego wieczoru na deskach cieszyńskiego teatru wystąpiła Orkiestra Kameralna Artis pod batutą Jean'a Cloude Hauptmanna. W repertuarze pojawiły się utwory polskiej muzyki filmowej m.in. W. Kilara, A. Kurylewicza czy W. Kazaneckiego, a także nieprzemijające utwory A. Osieckiej i Z. Wodeckiego. 

Foto i tekst Krzysztof Telma






Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter