Stowarzyszenia EducationTalentCulture oraz Człowiek na granicy zapraszają na wernisaż wystawy prac Magdaleny Żuraw Peč, zatytułowanej „Řekni, jak bude. Powiedz, jak będzie”.

Wystawa obrazków wypowiedzianych „Řekni, jak bude. Powiedz, jak będzie” powstała w bardzo naturalny sposób.

- Pomysł na obrazki pojawił się (jak inaczej) w czasie kwarantanny, kiedy szargana emocjami zastanawiałam się, co przyniesie 14 dni zamknięcia w czterech ścianach. 14 dni? A co będzie dalej, w kolejnych miesiącach, latach, w zamkniętej przestrzeni, mieście, kraju? Było jasne, że nie tylko ja borykam się z potężną niepewnością, dlatego zaczęłam rozmawiać już nie tylko ze sobą i dlatego zaczęłam pytać swoich bliskich, przyjaciół, znajomych: Jak będzie? - wyjaśnia autorka wystawy Magdalena Żuraw Peč.

Z natury proste i naiwne pytanie okazało się wcale nie takie łatwe. Najważniejsza była ta pierwsza myśl, impuls, reakcja i odpowiedź. Nie bez kozery mówi się, że pierwsze zdanie jest zawsze najważniejsze. Nawet wzruszenie ramionami czy nieokreślony grymas twarzy jest odpowiedzią. Mówi się również, że człowiek nie potrafi przeżywać teraźniejszości, nie potrafi być tu i teraz, że albo rozpamiętuje i grzebie się w przeszłości, albo myśli tylko o tym, co będzie i na co musi i jeśli
będzie w stanie się przygotować.

- Myślenie o przyszłości zwłaszcza w dobie pandemii jest myśleniem na wskroś pesymistycznym, pełnym niepokoju i wątpliwości. Ale w Waszych odpowiedziach, co mnie autorkę i naiwną życiową optymistkę przyjemnie zaskoczyło, pojawił się ogrom właśnie optymizmu, nadziei, przekonania, że rozczarowującą i ciemną rzeczywistość można odczarować. I taka jest ta wystawa: kameralna i osobista ale z wielkim wentylem powietrza, przestrzeni, prostoty wygładzającej komplikacje i barwy niwelującej szarość i chaos – dodaje autorka.

Wystawę obrazków wypowiedzianych „Řekni, jak bude. Powiedz, jak będzie” będzie można podziwiać w kawiarni Tramwaj Cafe od 19.11 do 31. 12. 2021 (Cieszyn, ul. Mennicza 44).

Wernisaż wystawy: 19 listopada, godz. 18:00. Wstęp wolny.

Wystawa jest elementem projektu HRANICE-GRANICA, który jest realizany przy finansowym wsparciu miasta Czeski Cieszyn.

mat/pras
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter