19. Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej im. Tomasza Stańko - jak prezentuje się repertuar?

18 listopada, godz. 18.00

Jakob Bro featuring Arve Henriksen i Jorge Rossy: Uma Elmo (ECM)

Vijay Iyer Trio featuring Linda May Han Oh & Tyshawn Sorey: Uneasy (ECM)

Jakob Bro featuring Arve Henriksen i Jorge Rossy: Uma Elmo (ECM)
Uma Elmo jest jego piątym albumem, na którym Jakob Bro - uznawany za jeden z najciekawszych głosów gitarowych jazzu - gra główną rolę, nagranym dla ECM. Jakob Bro przedstawia na tej płycie swoje nowe trio, które tworzy z norweskim trębaczem Arve Henriksenem i hiszpańskim perkusistą Jorge Rossy. Wydany w 2021 roku album zbiera doskonałe recenzje na całym świecie.Jednym z ważniejszych momentów albumu to utwór To Stanko. Jak mówi sam artysta: Skomponowałem utwór To Stanko, aby uczcić życie i brzmienie Tomasza Stańko, w którego zespole grałem, nagrywałem i z którym koncertowałem na całym świecie przez ponad pięć lat.

Jakob Bro jest gitarzystą i kompozytorem, który stał się najważniejszym reprezentantem duńskiej sceny jazzowej na świecie. W swoim dorobku ma imponującą liczbę autorskich albumów, na których wystąpili również wyjątkowi soliści, tacy jak: Lee Konitz, Bill Frisell, Paul Motian, Kenny Wheeler czy Paul Bley. Drogę do nagrywania dla wytwórni ECM otworzyła mu współpraca z Paulem Motianem & The Electric Bebop Band (Garden of Eden, ECM, 2006) oraz Tomaszem Stańko (Dark Eyes, ECM, 2009). Debiutem Jakuba Bro (jako lidera) dla ECM była płyta Gefion, nagrana w trio z Jonem Christensenem i Thomasem Morganem.
Jakob Bro – gitara
Arve Henriksen – trąbka
Jorge Rossy – perkusja

Vijay Iyer Trio featuring Linda May Han Oh & Tyshawn Sorey: Uneasy (ECM)
Vijay Iyer to według opiniotwórczego portalu Pitchfork jeden z najbardziej interesujących i żywiołowych młodych pianistów współczesnego jazzu. Wiosną ukazał się jego najnowszy album Uneasy, nagrany w trio z Lindą Oh na kontrabasie i Tyshawn Soreyem na perkusji.

Vijay Iyer to urodzony w 1971 roku pianista jazzowy, kompozytor, lider, producent i pisarz. Jest uznawany za człowieka renesansu, którego kariera i działalność obejmuje zarówno nauki ścisłe, humanistyczne, jak i dziedziny sztuki. Niezależnie od kariery muzycznej, Iyer studiował fizykę i matematykę na Uniwersytecie Yale. Obronił także doktorat z fizyki na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Jego badania obejmowały między innymi percepcję muzyki. Publikuje artykuły w magazynach naukowych. Vijay Iyer był kilkakrotnie nominowany do nagrody Grammy jako kompozytor-pianista. Został uhonorowany licznymi nagrodami: MacArthur Fellowship, Doris Duke Performing Artist Award, a United States Artist Fellowship, the Alpert Award in the Arts oraz dwoma nagrodami Echo. Czterokrotnie prestiżowy magazyn Downbeat uznał go za najlepszego muzyka roku. Od 2013 roku nagrywa dla ECM Records.

bilety: 140, 120 zł


19 listopada, godz. 18.00

Mathias Eick Quintet When We Leave (ECM, polska premiera)

Maciej Obara Sekstet Euforila – projekt specjalny

Mathias Eick Quintet When We Leave (ECM, polska premiera)

Obdarzony nieskazitelnym i przenikliwym tonem, norweski trębacz Mathias Eick, zaprezentuje premierowo materiał ze swojej najnowszej płyty.

Ton trąbki Mathiasa Eicka opisano na łamach New York Timesa jako nieskazitelny i przenikliwy. Na Jazzowej Jesieni jako pierwsi w Polsce, będziemy mogli usłyszeć na żywo materiał z jego najnowszej płyty When We Leave. Norweskiemu trębaczowi towarzyszyć będzie  skrzypek Håkon Aase, jeden z najwybitniejszych improwizatorów swojego pokolenia. Na płycie podąża on za leaderem jak cień, łącząc w swoich pariach motywy ludowe z muzyką improwizowaną. W centrum pozostają pianista Andras Ulvo i gitarzysta basowy Audun Erliern. Kwartet dopełni znakomity perkusista Torstein Lofthus. Album When we leave został nagrany w Oslo w Rainbow Studio w sierpniu 2020 roku.

Mathias Eick – trąbka
Håkon Aase – skrzypce
Andreas Ulvo – fortepian
Audun Erlien – bass
Torstein Lofthus – perkusja

Maciej Obara Sekstet Euforila – projekt specjalny

Saksofonista Maciej Obara stworzył wyjątkowe wieloosobowe ensemble, do którego zaprosił muzyków z nowej polskiej sceny jazzowej.

Saksofonista Maciej Obara, który w ubiegłym roku w wytwórni ECM wydał album Three Crowns, specjalnie dla Jazzowej Jesieni stworzył wyjątkowe wieloosobowe ensemble, do którego zaprosił muzyków z nowej polskiej sceny jazzowej. Obara jest muzykiem, który konsekwentnie rozwija swój własny język muzyczny od samego początku swojej artystycznej drogi i jest bardzo efektywny w budowaniu swojej kariery muzycznej. Jako trzeci z Polaków, po Tomaszu Stańko i trio Marcina Wasilewskiego, znalazł się w wyjątkowym gronie artystów nagrywających dla ECM Records. Saksofonista bardzo dużo koncertuje – zarówno ze swoim polsko-norweskim kwartetem, jak i jako gość wielu zagranicznych projektów. Na 19. Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej zespół wystąpi w składzie Maciej Obara – saksofon Tomek Dąbrowski – trąbka Dominik Wania – instrumenty klawiszowe Grzegorz Tarwid – instrumenty klawiszowe Ole Morten Vagan – kontrabas Gard Nilssen – perkusja.

bilety: 100, 80 zł


20 listopada, godz. 18.00

Kasia Pietrzko: projekt specjalny

Skalpel + Jazz Quartet & Piotr Damasiewicz Music For S

Kasia Pietrzko: projekt specjalny

Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej im. Tomasza Stańko, kontynuuje eksplorację nowego pokolenia polskiego jazzu. Pianistkę Kasię Pietrzko poproszono o stworzenie projektu specjalnego, dającego szansę realizacji jej wieloletniego marzenia: koncertu na duży skład - jazzowe combo i chór. 

Kasia Pietrzko, pianistka, kompozytorka, aranżerka. Jest absolwentką krakowskiej Akademii Muzycznej, gdzie jest obecnie słuchaczką studiów doktoranckich. Swoje umiejętności doskonaliła również w Nowym Jorku u Aarona Parksa, Taylora Eigsti, Johny’ego O’Neala, Aarona Goldberga i Kenny’ego Wernera. Jej debiut Forthright Stories (2017) został bardzo pozytywnie przyjęty przez krytyków i środowisko w kraju i za granicą, otrzymując najwyższe oceny. Został nagrany z Corcoranem Holtem (USA) na kontrabasie oraz Piotrem Budniakiem na perkusji. Jej występ na Sopockim Festiwalu Jazzowym tamtego roku na zaproszenie Grega Osby’ego został wspomniany w amerykańskim magazynie Downbeat. Laureatka Mateusza Trójki Polskiego Radia w kategorii Debiut Roku za Forthright Stories oraz nagrody Grand Prix Jazz Melomani 2018 w kategorii Nadzieja Melomanów. Według miesięcznika Jazz Forum jest drugą nową nadzieją. Pianistka była nominowana do nagrody Fryderyki 2018 w kategorii Debiut Roku.

W lutym 2018 roku zagrała pierwszy koncert z Tomaszem Stańko, który zapowiadał dalszą współpracę i jesienną, europejską trasę koncertową. Trębacz wyjątkowo docenił talent Pietrzko i wieścił jej dużą karierę.

Katarzyna Pietrzko - fortepian
Andrzej Święs - kontrabas
Piotr Budniak - perkusja

Cyprian Baszyński - trąbka
Jacek Namysłowski - puzon
Marek Konarski - klarnet basowy, saksofon tenorowy
Jarek Kaczmarczyk - flet, klarnet basowy
Maciej Kądziela - saksofon altowy, saksofon barytonowy
ośmioosobowy chór mieszany

Skalpel + Jazz Quartet & Piotr Damasiewicz Music For S

Elektroakustyczne impresje inspirowane muzyką Tomasza Stańko.

Skalpel to polski duet nujazzowy tworzony przez Marcina Cichego i Igora Pudło. Latem 2019 roku z okazji 77. rocznicy urodzin Tomasza Stańko, Skalpel wspólnie z trębaczem Piotrem Damasiewiczem po raz pierwszy zaprezentowali program Music for S.

– Nie miał to być koncert żałobny, ale celebracja życia Tomasza Stańko – mówi Igor Pudło. – Przygotowaliśmy własną panoramą jego twórczości: od poczynań awangardowych, freejazzowych, utrwalonych na płycie Twet czy nagraniach koncertowych z klubu Remont i z Pałacu Prymasowskiego, poprzez bardziej przystępne formy, jak te z płyty C.O.C.X., czy wreszcie muzykę znaną z jego albumów nagranych dla wydawnictwa ECM. Próbujemy stworzyć takie uniwersum muzyki Tomasza Stańko, które w naszych głowach istnieje od dawna. Już na naszych pierwszych płytach sięgaliśmy po sample z jego albumów, jednak nigdy dotąd nie wykorzystywaliśmy brzmienia jego trąbki – dodaje artysta.
Marcin Cichy – elektronika
Igor Pudło – elektronika
Piotr Damasiewicz – trąbka
Damian Kostka – kontrabas
Piotr Rakowski – wibrafon
Rafał Dutkiewicz – perkusja

bilety: 100, 80 zł

20 listopada, godz. 121.00

Foyer Jazz 

Dawid Broszczakowski - wydarzenie towarzyszące Jazzowej Jesieni. Koncert w foyer Bielskiego Centrum Kultury.

24-letni kompozytor, aranżer, pianista i trębacz, Dawid Broszczakowski debiutuje autorskim projektem i płytą zatytułowaną 22.
Płyta 22 to piękne, przestrzenne i ciepłe brzmienie. Nie należy obawiać się tego, że mieszczące się w kategorii jazz ponieważ aż roi się tu od pięknych melodii wygrywanych na fortepianie przez autora. Do tego niebywała wirtuozeria wykonania i nietuzinkowe pomysły na aranżacje, które zaskakują swoją dojrzałością - fragment recenzji wrocławskiego Radia RAM.

W koncercie z programem 22 wystąpią:
Dawid Broszczakowski - instrumenty klawiszowe, trąbka
Antoni Kuzak – saksofon
Michał Sosna - saksofon
Piotr Mędrzak - gitary elektryczne
Patryk Bizukojć - gitara basowa
Grzegorz Kańtoch – perkusja

Wstęp wolny.

Repertuar: https://www.bck.bielsko.pl/repertuar

 

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter