Myślisz o wymarzonym dla siebie miejscu na ziemi, najczęściej wyobrażasz sobie pełne egzotycznej przyrody wyspy, dziewicze plaże i skąpane w słońcu fale. Jednak takie rajskie krajobrazy nie cieszą polarników, którzy marzą by przemierzać skutą lodem krainę. To szczęście miała  pochodząca z Simoradza polarniczka Katarzyna Greń związana z Uniwersytetem Warszawskim, która znalazła się w grupie naukowców prowadzących przez ponad rok badania, przebywając w Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. 
 
Antarktyczną przygodę rozpoczęła pod koniec 2019 roku. Ponad 14 tys. km od rodzinnego domu, musiała zmierzyć się z nieprzychylnym otoczeniem, niekiedy ryzykiem i własnymi słabościami, ale odizolowana od reszty świata kraina potrafi odpłacić się niepowtarzalnym urokiem i zapamiętanym na całe życie krajobrazem.
 
Swoimi przeżyciami na półkuli południowej dzieliła się z mieszkańcami Śląska Cieszyńskiego podczas spotkania w Bibliotece w Dębowcu oraz Teatrze Elektrycznym w Skoczowie. Wzięła udział w 44 wyprawie grupy zimującej, wcześniej jednak przeszła mozolny proces rekrutacji i cykl szkoleń przygotowujący badaczy do trudnej, ale dającej ogromną satysfakcję pracy.  Spośród 1500 zgłoszeń wybrano zaledwie 18 uczestników, których podzielono jeszcze na grupę “letników” i “zimowników”.  Do kraju wróciła w marcu tego roku.  
 
 - Prowadziliśmy badania geograficzne i biologiczne. Liczyliśmy np. populacje pingwinów czy badaliśmy osady morskie. Zajmowałam się monitoringiem hydrologicznym, czyli badałam przepływ rzek lodowcowych przed czołem lodowca. Badałam również rumowisko, czyli materiał który rzeka niesie. Jednak tak naprawdę na takiej wyprawie trzeba się znać na wszystkim...wyjaśnia Katarzyna Greń.  
 
Stacja od kilkudziesięciu lat zapewnia wsparcie techniczne i logistyczne zarówno polskim jak i międzynarodowym grupom prowadzącym badania na Antarktyce. Prowadzone są tu badania przede wszystkim w dziedzinie biologii i ekologii, a także oceanografii, geologii, geomorfologii, glacjologii, meteorologii czy sejsmologii. Stale prowadzony jest również monitoring ekologiczny, hydrologiczny, meteorologiczny oraz morski.



 

Foto i tekst Krzysztof Telma

 

 

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter