Przestrzeń Galerii Ceglanej znajdującej się w Cieszyńskim Ośrodku Kultury „Dom Narodowy” zdobią ekspresyjne prace Agnieszki Pawlitko. W czwartek odbył się wernisaż odsłaniający nową wystawę zatytułowaną "Cieszyńskie akcenty", która zagości w murach galerii do 10 lutego.

Motywem przewodnim były dawne tańce ludowe, które artystka w dość niezwykły sposób utrwaliła na płótnie, łącząc twórczo tradycje ze współczesnością. Nabyte zdolności hafciarskie wykorzystywane przy zdobieniu żywotków cieszyńskich połączyła z pasją do malarstwa. Tak powstały nietuzinkowe obrazy, charakterystyczne dla autorki. Malarsko-hafciarskie prace powstały w ramach przyznanego w 2021 roku stypendium Burmistrza Miasta Cieszyna w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury oraz opieki nad zabytkami.

Obecna wystawa przedstawia tutaj kilka prac, które zainspirowały mnie do stworzenia prac malarsko-hafciarskich. Obraz powstał w ramach pracy magisterskiej, była to inspiracja strojem cieszyńskim. Prace można połączyć i powstanie z tego jedna duża. Od tego momentu zaczęłam tworzyć sporo prac związanych ze strojem cieszyńskim oraz tańcami. Długi proces twórczy sprawił, że zaczęłam tworzyć prace, wykorzystując do tego haft i malarstwo. Myślę, że nie często zdarzają się takie prace – wyjaśnia Agnieszka Pawlitko.

Niecodzienną techniką wykonania zachwycona była również obecna Burmistrz Miasta Gabriela Staszkiewicz.

– Mnie się to bardzo podoba. Fajnie, że nasze stroje ludowe są pokazywane w tak nietypowy sposób. To jest dla mnie duża duma, że mamy taką osobę, która w taki sposób - zupełnie inny, nowoczesny - pokazuje naszą tradycję. Myślę, że te prace trafią w tym roku nad morze i zostaną zaprezentowane w Pucku w ramach 20-lecia współpracy z naszym miastem partnerskim.

Foto i tekst Krzysztof Telma







Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter