Trwa „Tydzień modlitw o jedność chrześcijan”. W jego ramach w dniu 19 stycznia br. odbył się Ekumeniczny Maraton Biblijny w Książnicy Beskidzkiej.

Jest to wspólna inicjatywa Książnicy Beskidzkiej oraz diecezjalnego radia „Anioł Beskidów”.  Po raz 14 słowa Pisma Świętego- a tym razem Apokalipsy św. Jana - czytali lektorzy różnych wyznań – m.in. katolicki biskup Piotr Greger, biskup diecezji cieszyńskiej kościoła ewangelicko-augsburskiego Adrian Korczago, przedstawiciele wyznań: prawosławnego, grekokatolickiego, babtystów, przedstawiciele władz samorządowych – Prezydent Miasta B-B Jarosław Klimaszewski, wicestarosta powiatu bielskiego Andrzej Kamiński oraz reprezentanci środowisk Podbeskidzia: akademickiego, lekarskiego, artystycznego.

Maraton rozpoczęła pięknie brzmiąca kolęda „Mizerna, cicha” wykonana na fortepianie przez znanego artystę Janusza Kohuta oraz poświęcenie przez duchownych „Chlebków pojednania” przeznaczonych dla każdego lektora.

Podczas słowa wstępnego wygłoszonego przez bp Piotra Gregera przybliżającego zebranym Apokalipsę Św. Jana usłyszeliśmy m.in. „Księga ta jest Bożym objawieniem mówiącym na temat obecności Jezusa Chrystusa  w swoim kościele, jest narracją o zbawczej obecności zwycięskiego Baranka we wspólnocie ludzi wierzących, którzy na co dzień doświadczają wielu problemów. Jest księgą, która wprowadza oczekiwany i bezcenny spokój zwłaszcza w chwilach burzowych doświadczeń życia. Nade wszystko jest księgą nadziei” – wyjaśnił i zachęcił do lektury Apokalipsy.

Natomiast zwierzchnik kościoła luterańskiego Adrian Korczago dodał, że Słowo Boże Św. Jana jest szczególnym drogowskazem w życiu człowieka. Może być podpowiedzią, napomnieniem ale też     ostrzeżeniem. Zawiera mnóstwo nadziei – podkreślił.

Była też okazja do podziękowań dyrektorowi Książnicy Beskidzkiej Bogdanowi Kocurkowi odchodzącemu na emeryturę, za bardzo owocny czas służby na rzecz mieszkańców naszego miasta. Zarówno duchowni jak też przedstawiciele władz świeckich podkreślali wielki wkład pracy dyrektora, w której przebijała duża troska o zaspokojenie potrzeb mieszkańców naszej społeczności.

Maraton zakończono również akcentem muzycznym w wykonaniu pianisty Janusza Kohuta oraz błogosławieństwem  na najbliższe dni, udzielonym przez bp Piotra Gregera.       
Tekst pierwszych dwunastu rozdziałów Apokalipsy św. Jana wybrzmiał również  na falach diecezjalnego Radia Anioł Beskidów.

Więcej zdjęć można zobaczyć TUTAJ

Tekst i fotografie: Urszula i Andrzej Omylińscy










Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter