Ruszył 59. Tydzień Kultury Beskidzkiej. Mimo deszczowej aury sympatycy folkloru mają powody do zadowolenia. Przez kolejnych dziewięć dni na estradach w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimia królować będzie folklor z różnych zakątków świata. W tegorocznej odsłonie wydarzenia prócz tradycyjnie polskich kapel i zespołów zobaczymy m.in. zespoły z Chorwacji,  Republiki Zielonego Przylądka, Kolumbii, Bułgarii, Słowacji, Macedonii, Serbii, Ukrainy czy Hiszpanii. 

To niezwykła okazja do obcowania z folklorem, poznania zwyczajów i obrzędów oraz rozsmakowania się w muzyce naszych pradziadów, ale również poznania kultury ludowej z innych stron świata. W sumie wystąpi blisko 90 zespołów w tym 11 z zagranicy. W ramach TKB miłośnicy folkloru będą się także bawić podczas 44 Wawrzyńcowych Hud w Ujsołach, 75 Gorolskigo Święta w Jabłonkowie oraz 27 Festynu Istebniańskiego w Istebnej. 

Do 7 sierpnia na deskach amfiteatru im. Stanisława Hadyny w Wiśle śpiew i muzyka rozbrzmiewać będzie popołudniami. W ciągu tygodnia występy zaplanowano od godz. 17, zaś w weekendy rozpoczną się o godz. 16. Perła Beskidów kusi również wieloma dodatkowymi atrakcjami. Przez cały tydzień  na małej estradzie na pl. Hoffa między godz. 11-13 zagrają ludowe kapele, tu przestrzeń wypełnią również twórcy ludowi oraz warsztaty rękodzieła. Wyjątkowym punktem 59 edycji TKB będzie środowe widowisko muzyczne „Siła tradycji”. Na scenie amfiteatru wystąpi Kapela Maliszów, Bree, Tekla Klebetnica i Symfonia Beskidzka - projekt artystyczny znanego beskidzkiego muzyka, Zbigniewa Wałacha.  

Tekst Krzysztof Telma/ foto fb M. Jaszczurowski


Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter